W dniu 27 kwietnia 2023 r. pracownicy Instytutu Śląskiego, Leokadia Drożdż, Joanna Siek oraz Agnieszka Misiurska wspólnie ze Stowarzyszeniem „Bogatalanta” oraz Dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej w Bogacicy, Robertem Wietrzykiem w szkolnej sali gimnastycznej mieli przyjemność wyemitować filmy z serii „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”.
Projekcja połączona była z wykładem nt. Roku Aleksandry Piłsudskiej i roli kobiet II Rzeczpospolitej oraz interesującą, angażującą dyskusją. Podczas seansu, widzowie poznali sylwetki kobiet, które przed stu laty zabiegały o polskość Śląska – postaci często mało znane, ale w swojej determinacji, niezwykle ważne dla historii regionu. Jak mówi wstęp do filmów, cytując Olgę Ręgorowiczową:
„Nie masz w tych życiorysach żyjących wielkich bohaterek, ni wybitnych działaczek, powie, ktoś. Słusznie. Robiłyście to, co robiło wiele z was gdziekolwiek indziej. I to prawda. Ale pamiętać trzeba, że na Śląsku był specjalnie ciężki i trudny teren pracy. Dlatego jeśli znajdziecie wśród naszych wspomnień życiorysy kobiet, których największą, a nieraz jedyną zasługą było to, że uczyły dzieci swoje po polsku, nie dziwcie się: na Śląsku nawet myśleć po polsku było bohaterstwem, które trzeba umieć docenić.”
Serię filmów „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie” można też już oglądać na kanale YouTube Instytutu Śląskiego.
(fot. Joanna Siek, Agnieszka Misiurska)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”