Podobnie jak w poprzednich latach Instytut Śląski współorganizuje wydarzenia kulturalne w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – największym w Europie projekcie społeczno-edukacyjnym, koordynowanym w Polsce przez Narodowy Instytutu Dziedzictwa.
W tym roku zapraszamy szczególnie na trzy wydarzenia:
12 września – Plebiscytowe Opole cz.2 – wystawa multimedialna w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich ilustrująca sytuację Polaków w Opolu i regionie oraz ich dążenia do zmiany granic na korzyść Polski w końcowej fazie I wojny światowej oraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
13 września – Pieśni Powstań śląskich na placu św. Sebastiana w Opolu – koncerty Grzegorza Płonki w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu oraz w Radio Opole, połączone z promocją śpiewnika wydanego przez Instytut Śląski.
18 września – Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi – wystawa w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim prezentująca przygotowania do plebiscytu 1921 roku w kontekście lokalnym i międzynarodowym.
Pobierz pełen program Europejskich Dni Dziedzictwa dla województwa opolskiego (PDF).
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1902 – w Rybnickiej Kuźni (obecnie część Rybnika) urodził się Roman Motyka (zm. 3 maja 1947 r.), działacz socjalistyczny i niepodległościowy, członek Armii Krajowej, zginął w niejasnych okolicznościach, zastrzelony przez kolegę, rzekomo wskutek nieszczęśliwego wypadku
- 1922 – w Rybniku podpisano protokół przejęcia przez Polskę przyznanej części Górnego Śląska
- 1939 – w Centawie k. Strzelec Opolskich zdemolowano polską szkołę prywatną mieszczącą się w domostwie Piotra Głowani
- 1996 – Sejm RP powołał Politechnikę Opolską, ustawa weszła w życie 1 września 1996 r.