Instytut Śląski we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Opolu i Fundacją „Projekty Edukacyjne” z Poznania w ramach programu „100. rocznica III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy” zorganizował projekt Debaty oksfordzkie – Śląskie drogi do niepodległej.
Do II Opolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich zakwalifikowało się 8 drużyn z województwa opolskiego, ostatecznie 7 wzięło udział:
– Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w
Kluczborku;
– Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku;
– Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr IX im. Gen. Władysława Andersa w Opolu;
– II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu;
– Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Głuchołazach;
– Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii
Skłodowskiej-Curie w Opolu;
– Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu.

Uczestników przywitali: dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego, dr Katarzyna Mizera, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, wydział Ekonomiczny w Opolu oraz Jan Piosik, Prezes Fundacji “Projekty Edukacyjne” z Poznania.

W II Opolskim Turnieju Debat Oksfordzkich zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku w składzie: Justyna Tomys, Kamila Morawiec, Michał Topolski, Marta Klicińska. Opiekunem grupy jest Joanna Piłat.
Drugie miejsce zajęła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu w składzie: Jakub Karbownik, Oliwier Basczyk, Daniel Ważowski, Mateusz Namyślak. Opiekunem drużyny jest Marzanna Gądek-Radwanowska.
Trzecie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza w Kluczborku w składzie: Oskar Włoch, Julia Chrzan, Agnieszka Sytniewska, Olga Markiewicz. Opiekunem grupy jest Joanna Piłat.
Najlepszym mówcą turnieju został Michał Topolski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku.
II Opolski Turniej Debat Oksfordzkich odbył się online w dniu 25 listopada 2021 r., a finał można było oglądać na żywo na stronie facebookowej Instytutu Śląskiego.
Serdecznie gratulujemy!