Dnia 14 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbył się III Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego, tym razem poświęcony 25. rocznicy obrony województwa opolskiego. Organizatorami turnieju byli: Stowarzyszenie Edukacyjne „Mickiewicz”, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku oraz Instytut Śląski.
W turnieju wzięły udział drużyny z: Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku (opiekun Joanna Piłat), Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO w Kluczborku (opiekun Joanna Piłat), I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie (opiekun Marek Koloch), II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu (opiekun Marzanna Gądek-Radwanowska).
Młodzież debatowała nad następującymi tezami:
- Zwiększenie roli wojewodów względem roli samorządu wojewódzkiego spowoduje lepsze warunki dla rozwoju województwa.
- Utworzenie samorządu wojewódzkiego w 1998 r. miało decydujący wpływ na proces kształtowania się regionalnej tożsamości.
- Najlepszym rozwiązaniem dla Polski w świetle reformy administracyjnej z końca XX wieku było utworzenie jednego – dużego województwa śląskiego.
- Skuteczna walka mieszkańców województwa opolskiego w obronie jego utrzymania na mapie Polski to wydarzenie, które nie ma znaczenia dla pokolenia młodych mieszkańców regionu.
Zwyciężyła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie III Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1874 – w Bytomiu zmarł Józef Szafranek (ur. 18 lutego 1807 r. w Gościęcinie k. Koźla), ksiądz katolicki, działacz społeczny, polityczny, tłumacz, wydawca, deputowany do Pruskiego Zgromadzenia Konstytucyjnego i Pruskiego Zgromadzenia Narodowego, nazywany Śląskim Rejtanem, założyciel pierwszej żeńskiej szkoły zawodowej, inicjator powstania katolickiego gimnazjum w Bytomiu, twórca Stowarzyszenia Rodzin Chrześcijańskich, organizator pielgrzymek do Piekar i na Górę św. Anny
- 1895 – w Szarleju (obecnie część Piekar Śląskich) urodził się Stanisław Mastalerz (zm. 6 listopada 1959 r. w Katowicach), pułkownik Wojska Polskiego, powstaniec śląski, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, miłośnik sportu, naczelnik Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gliwicach, od 2008 r. w Piekarach Śląskich odbywa się Międzynarodowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar im. Stanisława Mastalerza
- 1930 – w Gliwicach urodził się Horst Bienek (zm. 7 grudnia 1990 r. w Monachium), niemiecki pisarz, publicysta, tłumacz, reżyser filmowy
- 1935 – Gimnazjum Polskie w Bytomiu uzyskało prawa publiczne, przez co zrównane zostało w uprawnieniach z gimnazjami niemieckimi