Dnia 14 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbył się III Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego, tym razem poświęcony 25. rocznicy obrony województwa opolskiego. Organizatorami turnieju byli: Stowarzyszenie Edukacyjne „Mickiewicz”, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku oraz Instytut Śląski.
W turnieju wzięły udział drużyny z: Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku (opiekun Joanna Piłat), Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO w Kluczborku (opiekun Joanna Piłat), I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie (opiekun Marek Koloch), II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu (opiekun Marzanna Gądek-Radwanowska).
Młodzież debatowała nad następującymi tezami:
- Zwiększenie roli wojewodów względem roli samorządu wojewódzkiego spowoduje lepsze warunki dla rozwoju województwa.
- Utworzenie samorządu wojewódzkiego w 1998 r. miało decydujący wpływ na proces kształtowania się regionalnej tożsamości.
- Najlepszym rozwiązaniem dla Polski w świetle reformy administracyjnej z końca XX wieku było utworzenie jednego – dużego województwa śląskiego.
- Skuteczna walka mieszkańców województwa opolskiego w obronie jego utrzymania na mapie Polski to wydarzenie, które nie ma znaczenia dla pokolenia młodych mieszkańców regionu.
Zwyciężyła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie III Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy