Dnia 14 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbył się III Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego, tym razem poświęcony 25. rocznicy obrony województwa opolskiego. Organizatorami turnieju byli: Stowarzyszenie Edukacyjne „Mickiewicz”, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku oraz Instytut Śląski.

W turnieju wzięły udział drużyny z: Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku (opiekun Joanna Piłat), Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO w Kluczborku (opiekun Joanna Piłat), I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie (opiekun Marek Koloch), II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu (opiekun Marzanna Gądek-Radwanowska).

Młodzież debatowała nad następującymi tezami:

  1. Zwiększenie roli wojewodów względem roli samorządu wojewódzkiego spowoduje lepsze warunki dla rozwoju województwa.
  2. Utworzenie samorządu wojewódzkiego w 1998 r. miało decydujący wpływ na proces kształtowania się regionalnej tożsamości.
  3. Najlepszym rozwiązaniem dla Polski w świetle reformy administracyjnej z końca XX wieku było utworzenie jednego – dużego województwa śląskiego.
  4. Skuteczna walka mieszkańców województwa opolskiego w obronie jego utrzymania na mapie Polski to wydarzenie, które nie ma znaczenia dla pokolenia młodych mieszkańców regionu.

Zwyciężyła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie III Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!