W dniach 21.-22.06.2022 r. odbyła się ogólnopolska konferencja otwierająca interdyscyplinarny projekt popularnonaukowy: Kresowianie na Śląsku po 1945 r. Organizatorem konferencji był Instytut Śląski, który na przedsięwzięcie uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wojewoda Opolski i Marszalek Województwa udzielili patronatów indywidualnych.
W obradach wzięło udział kilkudziesięciu naukowców i popularyzatorów tematyki z wielu ośrodków w kraju, m.in. z warszawy, Krakowa, Lublina, Bydgoszczy, Katowic, Wrocławia, Bytomia, Gliwic i Opola. Zaprezentowane referaty udowodniły, że zainteresowanie problematyką kresową jest wciąż żywe. Ze względu na rozległość tematyki wymaga jednak ciągłego oglądu naukowego.
Zasadniczym celem podjętego projektu, jak informowali organizatorzy, jest przede wszystkim scalenie dotychczasowego dorobku badawczego oraz publicystycznego w jednym, uporządkowanym tematycznym kompendium wiedzy Leksykonie, z ujętymi hasłami biograficznymi i dziedzinowymi.
Zaprezentowane podczas konferencji referaty zostaną wykorzystane do opracowania poszczególnych haseł leksykonu. Pozwoli to ocalić przeniesione dziedzictwo polskich Kresów na teren Śląska po II wojnie światowej.
Maria Kalczyńska
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1879 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodził się Stanisław Ligoń (zm. 17 marca 1954 r. w Katowicach), pisarz, radiowiec, malarz, ilustrator, działacz narodowy i społeczny, autor polichromii w kościele św. Mikołaja w Truskolasach, założyciel szkoły polskiej, organizator, biblioteki, zespołu teatralnego, wydawca ilustrowanego pisma satyrycznego „Kocynder”, pracownik Wydziału Prasowego Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, prezes Związku Zawodowego Artystów Plastyków w Katowicach, w czasie II wojny światowej działał m.in. w Komitecie do spraw Uchodźców Polskich w Jugosławii, członek delegatury Rządu RP na Uchodźstwie, autor audycji radiowej Bery i bojki śląskie, które ukazały się drukiem w 1970 r.
- 1942 w Gotartowicach (obecnie część Rybnika) zostali powieszeni przez Niemców harcerze Paweł i Franciszek Buchalikowie, współorganizatorzy Polskiej Tajnej Organizacji Powstańczej