W dniach 21.-22.06.2022 r. odbyła się ogólnopolska konferencja otwierająca interdyscyplinarny projekt popularnonaukowy: Kresowianie na Śląsku po 1945 r. Organizatorem konferencji był Instytut Śląski, który na przedsięwzięcie uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wojewoda Opolski i Marszalek Województwa udzielili patronatów indywidualnych.
W obradach wzięło udział kilkudziesięciu naukowców i popularyzatorów tematyki z wielu ośrodków w kraju, m.in. z warszawy, Krakowa, Lublina, Bydgoszczy, Katowic, Wrocławia, Bytomia, Gliwic i Opola. Zaprezentowane referaty udowodniły, że zainteresowanie problematyką kresową jest wciąż żywe. Ze względu na rozległość tematyki wymaga jednak ciągłego oglądu naukowego.
Zasadniczym celem podjętego projektu, jak informowali organizatorzy, jest przede wszystkim scalenie dotychczasowego dorobku badawczego oraz publicystycznego w jednym, uporządkowanym tematycznym kompendium wiedzy Leksykonie, z ujętymi hasłami biograficznymi i dziedzinowymi.
Zaprezentowane podczas konferencji referaty zostaną wykorzystane do opracowania poszczególnych haseł leksykonu. Pozwoli to ocalić przeniesione dziedzictwo polskich Kresów na teren Śląska po II wojnie światowej.
Maria Kalczyńska
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1601 – urodził się Fryderyk Wilhelm (zm. 19 sierpnia 1625 r. w Kolonii), ostatni piastowski książę cieszyński
- 1885 – założono Macierz Szkolną dla Księstwa Cieszyńskiego, obecnie Macierz Ziemi Cieszyńskiej
- 1919 – na Górnym Śląsku odbyły się wybory do rad gminnych, które przyniosły zwycięstwo polskim kandydatom
- 1938 – „Noc Kryształowa” w Niemczech, podczas której spalono synagogę w Opolu
- 1940 we Lwowie zmarł Konstanty Wolny (ur. 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie k. Mikołowa), działacz narodowy i społeczny na rzecz polskości Górnego Śląska, współpracownik Wojciecha Korfantego, pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego
- 1998 – w Opolu przy ul. Barlickiego z inicjatywy profesora Michała Lisa, przy wsparciu dyrektora PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu profesora Wiesława Lesiuka i dyrektora Akademii Ewangelickiej w Mülheim an der Ruhr doktora Dietera Bacha, została odsłonięta tablica pamiątkowa w miejscu spalonej podczas „Nocy Kryształowej” w 1938 r. synagogi