W dniach 17–18 grudnia 2024 r. członkowie Pracowni Badań nad Podręcznikami Instytutu Śląskiego uczestniczyli w konferencji naukowej „Studenci w Polsce Ludowej w latach 1945–1989” zorganizowanej przez Uniwersytet Gdański oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Konferencja rozpoczęła się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego przedstawieniem teatralnym „Nie tylko Przemyk” w reżyserii Piotra Wyszomirskiego. Po nim odbył się panel „Pokolenie przełomu. Studencka opozycja lat 80. w Gdańsku”, w której wzięli udział uczestnicy tych wydarzeń: Dariusz Józefowicz, Jacek Jancelewicz, Mirosław Mironowicz, a poprowadził ją dr Dominik Bień.
W kolejnym dniu w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się konferencja naukowa. Podczas sesji zatytułowanej „Kultura, społeczeństwo, edukacja” z referatem „Obraz studenckich wystąpień w 1968 roku w świetle współczesnych polskich szkolnych podręczników do nauczania historii” wystąpili dr Karolina Biedka i dr Dariusz Gołębiowski. W tej samej sesji Leokadia Drożdż i dr hab. Marek Białokur, prof. UO wystąpili z tematem „Studenci w Polsce Ludowej. Dwie ostatnie dekady (1970–1989) w świetle współczesnych polskich podręczników historii”, opowiedzieli również o działalności Pracowni Badań nad Podręcznikami działającej w Instytucie Śląskim.
Uczestnicy konferencji mieli również możliwość obejrzenia ekspozycji mieszczących się w Europejskim Centrum Solidarności.
Celem konferencji było wieloaspektowe spojrzenie na życie studentek i studentów oraz życie studenckie, a także formy jego organizacji w okresie Polski Ludowej.
Przygotowała Leokadia Drożdż, fot. Dorota Gajda-Szczegielniak, Leokadia Drożdż
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1897 – w Katowicach urodził się Henryk Grzondziel (zm. 24 maja 1968 r. w Grudzicach, obecnie część Opola), biskup sufragan gnieźnieński i sufragan opolski, profesor Seminarium Duchownego we Wrocławiu
- 1910 – w Budapeszcie zmarł Adam Sikora (ur. 21 grudnia 1846 r. w Żukowie Górnym na Zaolziu), polski działacz społeczny, filantrop
- 1944 – w Moskwie podpisano porozumienie między Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego (PKWN) a rządem ZSRR o polsko-radzieckiej granicy państwowej, w zamian za zgodę PKWN-u na ustalenie polskiej granicy wschodniej w oparciu o linię Curzona, rząd radziecki zobowiązał się do popierania na forum międzynarodowym praw Polski do granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej
- 1953 – w Opolu zmarł Stanisław Wasylewski (ur. 18 grudnia 1885 r. w Stanisławowie), dziennikarz, eseista, krytyk literacki, tłumacz, autor m.in.: Na Śląsku Opolskim (1937), Legendy i baśnie śląskie (1947)