W dniach 17–18 grudnia 2024 r. członkowie Pracowni Badań nad Podręcznikami Instytutu Śląskiego uczestniczyli w konferencji naukowej „Studenci w Polsce Ludowej w latach 1945–1989” zorganizowanej przez Uniwersytet Gdański oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Konferencja rozpoczęła się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego przedstawieniem teatralnym „Nie tylko Przemyk” w reżyserii Piotra Wyszomirskiego. Po nim odbył się panel „Pokolenie przełomu. Studencka opozycja lat 80. w Gdańsku”, w której wzięli udział uczestnicy tych wydarzeń: Dariusz Józefowicz, Jacek Jancelewicz, Mirosław Mironowicz, a poprowadził ją dr Dominik Bień.
W kolejnym dniu w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się konferencja naukowa. Podczas sesji zatytułowanej „Kultura, społeczeństwo, edukacja” z referatem „Obraz studenckich wystąpień w 1968 roku w świetle współczesnych polskich szkolnych podręczników do nauczania historii” wystąpili dr Karolina Biedka i dr Dariusz Gołębiowski. W tej samej sesji Leokadia Drożdż i dr hab. Marek Białokur, prof. UO wystąpili z tematem „Studenci w Polsce Ludowej. Dwie ostatnie dekady (1970–1989) w świetle współczesnych polskich podręczników historii”, opowiedzieli również o działalności Pracowni Badań nad Podręcznikami działającej w Instytucie Śląskim.
Uczestnicy konferencji mieli również możliwość obejrzenia ekspozycji mieszczących się w Europejskim Centrum Solidarności.
Celem konferencji było wieloaspektowe spojrzenie na życie studentek i studentów oraz życie studenckie, a także formy jego organizacji w okresie Polski Ludowej.
Przygotowała Leokadia Drożdż, fot. Dorota Gajda-Szczegielniak, Leokadia Drożdż
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1855 – w Tscheidt (obecnie Szczyty k. Głubczyc) zmarł Max Waldau, właściwie Richard Georg Spiller von Hauenschild (ur. 25 marca 1825 r. we Wrocławiu), poeta i nowelista niemiecki, działał w Korpusie Śląskim, miejscowość Tscheidt w latach 1936–1945 nosiła nazwę Maxwaldau
- 1909 – we Wrocławiu zmarł Władysław Nehring (ur. 23 października 1830 r. w Kłecku), polski językoznawca, historyk, badacz języka starosłowiańskiego, znawca kultury ludowej, twórca seminarium slawistycznego, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Akademii Umiejętności w Krakowie
- 1920 – Armia Czerwona zajęła Kluczbork
- 1982 – Prokuratura Garnizonowa w Gliwicach umorzyła śledztwo w sprawie śmierci górników z KWK „Wujek”, według niej członkowie plutonu specjalnego działali w warunkach obrony koniecznej i użyli broni zgodnie z przepisami