W dniach 17–18 grudnia 2024 r. członkowie Pracowni Badań nad Podręcznikami Instytutu Śląskiego uczestniczyli w konferencji naukowej „Studenci w Polsce Ludowej w latach 1945–1989” zorganizowanej przez Uniwersytet Gdański oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Konferencja rozpoczęła się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego przedstawieniem teatralnym „Nie tylko Przemyk” w reżyserii Piotra Wyszomirskiego. Po nim odbył się panel „Pokolenie przełomu. Studencka opozycja lat 80. w Gdańsku”, w której wzięli udział uczestnicy tych wydarzeń: Dariusz Józefowicz, Jacek Jancelewicz, Mirosław Mironowicz, a poprowadził ją dr Dominik Bień.
W kolejnym dniu w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się konferencja naukowa. Podczas sesji zatytułowanej „Kultura, społeczeństwo, edukacja” z referatem „Obraz studenckich wystąpień w 1968 roku w świetle współczesnych polskich szkolnych podręczników do nauczania historii” wystąpili dr Karolina Biedka i dr Dariusz Gołębiowski. W tej samej sesji Leokadia Drożdż i dr hab. Marek Białokur, prof. UO wystąpili z tematem „Studenci w Polsce Ludowej. Dwie ostatnie dekady (1970–1989) w świetle współczesnych polskich podręczników historii”, opowiedzieli również o działalności Pracowni Badań nad Podręcznikami działającej w Instytucie Śląskim.
Uczestnicy konferencji mieli również możliwość obejrzenia ekspozycji mieszczących się w Europejskim Centrum Solidarności.
Celem konferencji było wieloaspektowe spojrzenie na życie studentek i studentów oraz życie studenckie, a także formy jego organizacji w okresie Polski Ludowej.
Przygotowała Leokadia Drożdż, fot. Dorota Gajda-Szczegielniak, Leokadia Drożdż
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1891 – w Opolu urodził się Szymon Koszyk (zm. 11 sierpnia 1972 r. w Opolu), powstaniec śląski, działacz społeczny i narodowy, 3 maja 1920 r. zorganizował w Opolu pochód, który skończył się starciem z niemieckimi bojówkami, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska na powiat opolski, adiutant I baonu opolskiego w III powstaniu śląskim, od 1945 r. burmistrz Głuchołaz, organizator Archiwum Miejskiego w Opolu
- 1924 – powstał Związek Stowarzyszeń Młodzieży Polsko-Katolickiej na Śląsku Opolskim
- 1951 – w Jastrzębiu-Zdroju zmarł Maksymilian Wilimowski (ur. 7 października 1886 r. w Siemianowicach Śląskich), lekarz, działacz niepodległościowy i społeczny