W grudniu 2024 r. mieliśmy okazję uhonorować w siedzibie Instytutu Śląskiego członków Polskiego Towarzystwa Historycznego. Uroczyste wręczenie odznak i dyplomów odbyło się podczas sesji historycznej „Droga Polski do integracji z państwami Europy Zachodniej w pierwszych latach transformacji (1989–1991). Historia–Polityka-Edukacja”, którą otworzył dr Bartosz Kuświk, a poprowadzili Leokadia Drożdż i dr hab. Marek Białokur, prof. UO.

W pierwszej części spotkania prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz – prezes opolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego opowiedziała o historii towarzystwa. Następnie wspólnie z dr. Bartoszem Kuświkiem przystąpiła do wręczania dyplomów oraz odznak z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Historycznego i 50-lecia Olimpiady Historycznej.

Wśród nagrodzonych znalazła się prof. dr hab. Danuta Kisielewicz, która Uchwałą Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Towarzystwa Historycznego otrzymała tytuł „Honorowego Członka PTH”: „w uznaniu za wieloletnią twórczą działalność na rzecz zachowania świadectw przeszłości i pełną oddania pracę dla dobra środowiska historycznego”.

Złotą Odznaką Honorową PTH „PRO Historia” wyróżniony został prof. Michał Lis. Prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz przeczytała fragment uzasadnienia wniosku: „Profesor dr hab. Michał Lis jest historykiem, politologiem, śląskoznawcą, jest zarazem jednym z najdłużej aktywnych i wciąż twórczych przedstawicieli opolskiego środowiska naukowego, którego dorobek wykracza poza ramy tradycyjnie rozumianego wkładu w rozwój nauki, w tym przypadku przede wszystkim nauk historycznych, oddziałując zarazem na życie kulturalne Opola i regionu”.
W Jego imieniu Złotą Odznakę Honorową PTH „PRO Historia” odebrała córka Małgorzata Skupińska-Lis.

Srebrną Odznakę Honorową PTH „PRO Historia” otrzymał dr hab. Mariusz Patelski, prof. UO. W uzasadnieniu czytamy: „Aktywnie uczestniczył w projektach realizowanych przez opolski Oddział PTH, takich jak: 800 lat Opola, […] „Kultowe miejsca Opola” […] 100-leciu plebiscytu i powstań śląskich, […] 100-leciu powstania Związku Polaków w Niemczech. […] Prof. Mariusz Patelski jest jednym z najbardziej aktywnych członków opolskiego Oddziału PTH, zaangażowanym zwłaszcza w popularyzację wiedzy historycznej w różnych środowiskach na terenie całego województwa”.

Brązową Odznakę Honorową Polskiego Towarzystwa Historycznego „PRO Historia” otrzymali: Marcin Wietrzniok, dr Dariusz Gołębiowski, Dariusz Szczypura i Marek Koloch. Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz przedstawiła zasługi każdego z nagrodzonych.
Marcin Wietrzniok: „nauczyciel dyplomowany w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Opolu. […] Wielu spośród jego uczniów zostało finalistami bądź laureatami olimpiad i konkursów historycznych różnych szczebli. […] Ponadto jest opiekunem i przewodniczącym szkolnej komisji Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej […] oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej: „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego”.

Dr Dariusz Gołębiowski: „nauczyciel Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu, jego uczniowie są finalistami lub laureatami w Wojewódzkim Konkursie Historycznym, Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Kresach Wschodnich, […] współorganizator kilku sesji popularnonaukowych skierowanych do uczniów i nauczycieli szkół miasta Opola”.

Dariusz Szczypura: „nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym w Strzelcach Opolskich. W ramach upowszechniania historii realizował projekty z Gymnasium Conrad von Soest zakończone wydaniem wspólnych opracowań Pomniki – światło pamięci – 2002 oraz Od totalitaryzmu do demokracji – 2008. Jego uczniowie są laureatami m.in. w Ogólnopaństwowym Konkursie Historycznym, Olimpiadzie Historycznej”.

Marek Koloch: „jest nauczycielem dyplomowanym, pracującym w Zespole Szkół od września 1986 roku. […] Pan Marek Koloch od roku 1998 jest przewodniczącym zespołu przedmiotowego nauczycieli Historii i Wiedzy o Społeczeństwie. Stara się zaszczepić w uczniach szacunek do tradycji i wzorców patriotycznych. […] Od roku 2002 czynnie uczestniczy w sesjach popularno-naukowych poświęconych historii lokalnej, organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Oleśnie. […] Pan Marek Koloch pełni obowiązki Przewodniczącego Komitetu Okręgowego (dla woj. opolskiego) pięciu olimpiad tematycznych organizowanych przez Centrum Organizacji Przedmiotowo-Tematyczno-Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych w Białymstoku. […] Jest członkiem Komitetu Głównego dwóch Olimpiad, a w trzech jest członkiem rotacyjnym Komitetu Głównego. […] Kilkunastu jego uczniów uzyskało tytuły finalisty lub laureata olimpiady”.

Ponadto na sesji zostały wręczone Medale Pamiątkowe z okazji 50-lecia Olimpiady Historycznej oraz dyplomy: „w dowód uznania za wieloletnie zaangażowanie, pasję oraz nieocenioną pracę w kształtowaniu umiejętności i wiedzy uczniów oraz za wkład w rozwój edukacji historycznej”. Otrzymali je: Dariusz Szczypura, Marek Koloch i Joanna Piłat.

Serdecznie wszystkim nagrodzonym gratulujemy!!!

W kolejnej części spotkania odbyła się sesja historyczna, w której Leokadia Drożdż opowiedziała zebranym o Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii Instytutu Śląskiego. Następnie dr Karolina Biedka i dr Dariusz Gołebiowski przedstawili „Przełomowy rok 1989 w karykaturze i zadaniach maturalnych”, natomiast dr hab. Marek Białokur, prof. UO zaprezentował Trójkąt Weimarski jako płaszczyznę polsko-niemiecko-francuskiej współpracy na rzecz integracji europejskiej.
W uroczystym wręczeniu odznak PTH i sesji historycznej uczestniczyli uczniowie z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu – Szkoły Partnerskiej Instytutu Śląskiego, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II w Opolu oraz studenci historii Uniwersytetu Opolskiego.

Przygotowała: Leokadia Drożdż, fot. Piotr Solga, Leokadia Drożdż