Ogólnopolska konferencja naukowa „Czegośmy pożądali, tegośmy doczekali”. W setną rocznicę zmagań o Górny Śląsk i jego podziału (1918–1922)
Przypadające w ubiegłych latach setne rocznice powstań śląskich, plebiscytu górnośląskiego oraz przyłączenia części Górnego Śląska do Polski obfitowały w szereg istotnych inicjatyw kulturalnych i naukowych. Największy udział miały w tym środowiska obu górnośląskich województw, ale nieobojętna pozostawała także reszta kraju. Widoczny był również wzrost zainteresowania problematyką górnośląską ze strony badaczy z zagranicy. Dlatego też Instytut Śląski wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego zorganizował dwudniową konferencję naukową „Czegośmy pożądali, tegośmy doczekali”. W setną rocznicę zmagań o Górny Śląsk i jego podziału (1918–1922) z udziałem historyków z uniwersytetów i instytucji kultury. Konferencja, która odbyła się w Opolu i w Jarnołtówku była zatem podsumowaniem przedsięwzięć naukowych związanych ze wspomnianymi rocznicami. A jej uczestnicy, oprócz wskazania najbardziej godnych uwagi osiągnięć w zakresie badań nad problematyką walki o Górny Śląsk w latach 1918–1922 i działań na rzecz popularyzacji wiedzy historycznej w społeczeństwie, wskazali dalsze cele badawcze i zadania w tym zakresie.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1582 – wielki pożar zniszczył zabudowę Głogówka
- 1817 – w Częstochowie urodził się Teodor Heneczek (zm. 10 listopada 1888 r. w Netrebce), górnośląski drukarz, redaktor i wydawca, założył w Piekarach Śląskich własną drukarnię, wydawał książki do nabożeństwa, śpiewniki, literaturę staropolską, kalendarze oraz dzieła górnośląskich pisarzy, drukował również polskie czasopisma, takie jak: „Dziennik Górnośląski”, „Tygodnik Katolicki”, „Poradnik dla Ludu Górnośląskiego”, „Zwiastun Górnośląski”
- 1961 – w Katowicach zmarł Józef Grzegorzek (ur. 5 marca 1885 r. w Marklowicach Dolnych k. Wodzisławia), działacz narodowy, organizator Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, powstaniec śląski, w czasie II wojny światowej więziony w obozie koncentracyjnym w Dachau