Zakończyła się konferencja „Korfanty i jego czasy” organizowana w dn. 7–8 grudnia 2023 r. przez Instytut Śląski i Instytut im. Wojciecha Korfantego, podsumowująca obchody Roku Wojciecha Korfantego.
Opolską część konferencji zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego oraz okolicznościowy koncert, podczas którego zostały wręczone przez dyrektora Instytutu Śląskiego, dra Bartosza Jana Kuświka Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości pani Krystynie Ogórkis, profesorowi Robertowi Rauzińskiemu i panu Mariuszowi Nieckarzowi.
Wydarzenie stało się też okazją do inauguracji obchodów 90-lecia Instytutu Śląskiego.
Koncert odbył się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu, a wystąpił na nim chór i soliści z V LO w Opolu pod kierownictwem pani Urszuli Bartczak.
Dziękujemy wykonawcom oraz uczestnikom i gratulujemy odznaczonym!
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1893 – w Głogówku urodził się Rafał Urban (zm. 12 stycznia 1972 r. w Warszawie), pisarz, gawędziarz śląski, pierwszy prezes opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich, publikował swoje utwory m.in. w: „Odrze”, „Poglądach”, „Panoramie”, „Miesięczniku Literackim”, „Przemianach”, „Głosach znad Odry”, „Życiu Literackim”, „Opolu”, „Polityce”, „Trybunie Opolskiej”, kalendarzach, almanachach i wydawnictwach zbiorowych, w 1982 r. Instytut Śląski w Opolu wydał pierwszą część Pism Rafała Urbana, a w 1990 r. ukazała się część druga
- 1921 – we Lwowie urodził się Juliusz Mariański (zm. 11 października 2006 r.), piłkarz, debiutował w zespole KS „Stadion” Lwów, w czasie wojny występował we lwowskich klubach: Lechii, Unii i Spartaku, po wojnie osiadł w Opolu, został zawodnikiem Odry Opole, w latach 1946–1948 kapitan zespołu, trener, członek Prezydium Zarządu Opolskiego Związku Piłki Nożnej i sekcji piłkarstwa terenowego Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie
- 1945 – w Łambinowicach odkryto masowe groby pomordowanych przez Niemców jeńców wojennych