W dniach 10 października – 30 listopada br. Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski gości w holu III piętra wystawę Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach i Opolu pt. Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej.

Po upadku powstania warszawskiego do niemieckich obozów jenieckich trafiła grupa ok. 17 tysięcy powstańców. Wystawa przybliża ich los od momentu złożenia broni aż po odzyskanie wolności. Co ważne, tę kilkunastotysięczną rzeszę tworzyli nie tylko mężczyźni, ale i traktowane na równi z nimi kobiety i dzieci. Dzięki ekspozycji oglądający mogą zwrócić uwagę na fakt, że nigdy wcześniej w historii do niewoli nie trafiła grupa ludzi tak mocno zróżnicowana pod względem wieku, płci pochodzenia czy wykształcenia.

Dla większości powstańców pobyt w obozach jenieckich był doświadczeniem nowym i niezwykle trudnym. Oznaczał rozłąkę z bliskimi, izolację, często przymusową pracę i brutalne traktowanie ze strony załogi obozowej, głód, brud i zimno, a pod koniec wojny także konieczność podjęcia ogromnie istotnej decyzji: wracać do kraju czy pozostać na emigracji? Wystawa za pomocą unikalnych zdjęć, dokumentów czy listów przedstawia obozową rzeczywistość, jaka stała się udziałem powstańców warszawskich.