Zapraszamy do nabycia i lektury dwóch najnowszych pozycji z serii “Encyklopedia wiedzy o Śląsku”:
- zbioru artykułów prof. Michała Lisa, Górny Śląsk – Śląsk Opolski, Oswajanie regionalnej ojczyzny przez historyka oraz
- Słownika nazw miejscowości diecezji opolskiej w XX i XXI wieku, ks. prof. Andrzeja Hanicha
Pierwsza z publikacji to zebrane w jeden tom liczne teksty prof. Michała Lisa, które ukazały się na przestrzeni wielu lat, a które składają się na swoistą historię tytułowego “oswajania” Śląska jako regionalnej ojczyzny przez Autora.
Słownik ks. prof. Andrzeja Hanicha zawiera natomiast “nie tylko setki nazw miejscowości, osiedli, przysiółków i parafii, używanych w różnych czasach, ale dodatkowo szeroko wyjaśnia tło historyczne zmian zachodzących w tych parafiach i miejscowościach na przestrzeni dziejów” – jak wyjaśnia Autor w artykule Bolesława Bezega w Nowej Trybunie Opolskiej.
Obie publikacje dostępne są już w naszej księgarni online.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1922 – w Berlinie odbyło się zebranie założycielskie Związku Polaków w Niemczech, prezesem został Stanisław Sierakowski (1881–1939), a sekretarzem doktor Jan Kaczmarek (1895–1977)
- 1942 – w Katowicach zmarł Jan Macha (ur. 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym), ksiądz katolicki, członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Żywego Różańca, współzałożyciel tajnej organizacji konspiracyjnej Polska Organizacja Zbrojna, będąca częścią Polskich Sił Zbrojnych, komendant grupy akademickiej wraz z harcerzami, której nadano kryptonim „Konwalia”, aresztowany przez gestapo, skazany na karę śmierci przez ścięcie za zdradę stanu, wyrok wykonano w katowickim więzieniu
- 1957 – w Starych Siołkowicach zmarł Jakub Kania (ur. 11 lipca 1872 r. w Starych Siołkowicach), poeta ludowy, działacz narodowy, społeczny i kulturalny
- 1957 – wyemitowano pierwszy program Telewizji Katowice