Zapraszamy do nabycia i lektury dwóch najnowszych pozycji z serii “Encyklopedia wiedzy o Śląsku”:
- zbioru artykułów prof. Michała Lisa, Górny Śląsk – Śląsk Opolski, Oswajanie regionalnej ojczyzny przez historyka oraz
- Słownika nazw miejscowości diecezji opolskiej w XX i XXI wieku, ks. prof. Andrzeja Hanicha
Pierwsza z publikacji to zebrane w jeden tom liczne teksty prof. Michała Lisa, które ukazały się na przestrzeni wielu lat, a które składają się na swoistą historię tytułowego “oswajania” Śląska jako regionalnej ojczyzny przez Autora.
Słownik ks. prof. Andrzeja Hanicha zawiera natomiast “nie tylko setki nazw miejscowości, osiedli, przysiółków i parafii, używanych w różnych czasach, ale dodatkowo szeroko wyjaśnia tło historyczne zmian zachodzących w tych parafiach i miejscowościach na przestrzeni dziejów” – jak wyjaśnia Autor w artykule Bolesława Bezega w Nowej Trybunie Opolskiej.
Obie publikacje dostępne są już w naszej księgarni online.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1954 – w Katowicach zmarł Arka Bożek (ur. 12 stycznia 1899 r. w Markowicach, obecnie część Raciborza), uczestnik powstań śląskich, w czasie I powstania śląskiego w porozumieniu z Polską Organizacją Wojskową Górnego Śląska wysadził strategiczny most na Odrze, uczestniczył w przygotowaniach do plebiscytu w 1921 r., w III powstaniu śląskim był łącznikiem z Międzysojuszniczą Komisją, w czasie II wojny światowej członek Rady Narodowej RP w Londynie, wicewojewoda śląsko-dąbrowski (1945–1950), poseł do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego
- 1982 – w Bytomiu w KWK „Dymitrow” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 18 górników
- 1990 – Wrocław, jako drugie po Warszawie miasto w Polsce, został podłączony do Internetu
- 2010 – w Opolu zmarł Zbyszko Bednorz (ur. 11 października 1913 r. w Skalmierzycach k. Ostrowa Wielkopolskiego), pisarz, publicysta i pracownik naukowy, w latach 1960–1980 zatrudniony w Instytucie Śląskim, jako pierwszy w historii Uniwersytetu Opolskiego otrzymał tytuł honorowego profesora, pisał m.in. do: „Dziennika Zachodniego”, „Gościa Niedzielnego”, „Odry”, „Tygodnika Powszechnego”, „Tygodnika Warszawskiego”, „Katolika”, „Słowa Powszechnego” oraz „Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”