Tegoroczna opolska Noc Kultury odbyła się 24 czerwca. Wzięło w niej udział niemal 40 instytucji i firm prywatnych, przygotowując długi szereg atrakcji dla odwiedzających (zob.: pełen program wydarzenia).
Instytut Śląski był w tym roku współorganizatorem Nocy Kultury w Archiwum Państwowym w Opolu, która objęła wystawę oraz gry i zabawy dla dzieci i młodzieży pod wspólnym tytułem “Polska – zadanie na całe życie” (w tym gry Zadbaj o książkę, Opowiedz mi bajeczkę, Powiedz wierszyk, Umiesz ładnie pisać?, Rozwiąż rebus, Rozwiąż zagadkę, Opowiedz kawał, Zaśpiewaj piosenkę, Zrób to sam oraz Zagraj ze mną), jak również promocję książki “Archiwum po drodze… Dzielnice Opola w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu” Tom 1: Czarnowąsy, Groszowice, Grudzice, Nowa Wieś Królewska, Wójtowa Wieś i Szczepanowice“.
Wystawa “Polska – zadanie na całe życie” dostępna jest przy budynku Archiwum Państwowego w Opolu, a osoby, które nie będą miały okazji zobaczyć jej na miejscu zachęcamy do zapoznania się z jej treścią pobierając całość w pliku PDF. Wystawa nie tylko pielęgnuje pamięć o młodzieżowych publikacjach polskich sprzed stu lat, ale podsuwa też doskonałe pomysły na letnie gry i zabawy dla dzieci dzisiaj. Zachęcamy do lektury!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”