Przestawiamy nową publikację Instytutu Śląskiego, autorstwa dr Agnieszki Misiurskiej: Budowa państwa polskiego w latach 1918–1922 w optyce francuskiej i brytyjskiej prasy codziennej.
Praca stanowi efekt analizy czterech dzienników francuskich i czterech brytyjskich, na łamach których relacjonowano wydarzenia w nowo powstałej Polsce – proces budowy zrębów ustrojowych, sytuację polityczną, dyplomatyczne i militarne zabiegi o granice, budowanie relacji z zagranicą czy nadzwyczaj trudną sytuację gospodarczą i społeczną. Zbudowany w zachodniej prasie obraz Polski wynikał z różnych elementów – źródeł informacji, zabiegów strony polskiej i rywalizujących z nią państw, a także roli, jaką dla niej przewidziały w swej wizji Europy Francja i Wielka Brytania. Zachęcamy do lektury.
Książkę można nabyć pod adresem: https://instytutslaski.pl/ksiegarnia/budowa-panstwa-polskiego-w-latach-1918-1922-w-optyce-francuskiej-i-brytyjskiej-prasy-codziennej/
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1931 – z Bytomia do Opola przeniesiono Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, mieścił się w budynku przy dzisiejszej ul. Konsularnej
- 1933 – pruskie Ministerstwo Oświaty wydało zakaz kolportowania i używania w polskich szkołach mniejszościowych na terenie rejencji opolskiej „Małego Polaka w Niemczech”
- 1945 – Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój otrzymały prawa miejskie
- 1953 – powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
- 1957 – rozpoczęto wydobycie węgla w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej
- 1962 – Wisła uzyskała prawa miejskie