Już dziś zapraszamy na organizowane online przez Opolski Festiwal Nauki. Czwartkowe spotkanie z nauką pt. “Od słowa do Słownika gwar śląskich”.
O godzinie 19.00 na stronie facebookowej OFN dr Agata Haas oraz dr Marzena Muszyńska z Instytutu Śląskiego przybliżą nam tajniki gwary śląskiej.
Jak informuje OFN: “Słowa, które wypowiadamy tworzą nasz język, a zasób słownictwa, mowa, którą się posługujemy stanowią o naszym indywidualnym idiolekcie. Każdy z nas posiada jedyny i niepowtarzalny idiolekt. Również region jakim jest Śląsk, charakteryzuje się odmianą języka, która odznacza się swoistymi cechami fonetycznymi, gramatycznymi czy właśnie leksykalnymi.
Językoznawcy z Instytutu Śląskiego, od wielu już lat, starają się utrwalić i ocalić od zapomnienia słownictwo charakterystyczne dla całego Śląska. Dzięki staraniom wielu pokoleń odpowiednio przygotowanych badaczy udało się zgromadzić bardzo bogaty zasób śląskiej leksyki gwarowej. Słownik gwar śląskich jako wielotomowy leksykon notuje i opisuje ogromną ilość poszczególnych wyrazów charakterystycznych dla gwar śląskich, a odmiennych od wyrazów ogólnopolskich, czy też innych gwar występujących w języku polskim.”
O wszystkich tych gwarowych zawiłościach i o procesie powstawania słownika opowiedzą na dzisiejszym spotkaniu z nauką nasze językoznawczynie. Zapraszamy!
___
Zobacz też:
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”