Z inicjatywy Rządowej Rady Ludnościowej 18 maja 2022 r. odbył się w Auli Łącznik Politechniki Opolskiej III Kongres Demograficzny pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Kongresy Demograficzne odbywają się co 10 lat, począwszy od 2002 r. przy okazji Narodowych Spisów Powszechnych Ludności i Mieszkań, dając okazję do omówienia sytuacji demograficznej w Polsce, w kontekście europejskim i globalnym.
Konferencje w ramach Kongresu organizowane są w wielu miastach, a także w powiatach i gminach, a dzięki transmisjom online są powszechnie dostępne. W opolskiej edycji 18 maja br. brali udział przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych oraz środowisk naukowych województwa, w tym pracownicy Instytutu Śląskiego: prof. dr hab. Robert Rauziński wygłosił referat, Wpływ migracji zagranicznej na regionalny rynek pracy, a dr hab. Brygida Solga, przedstawiła zagadnienie zatrudniania ukraińskich pracowników w województwie opolskim i jego wpływu na rynek pracy oraz moderowała całe spotkanie. Instytut był też współorganizatorem wydarzenia.
Zobacz też:
Materiały z konferencji zostaną opublikowane w Wydawnictwie Statystycznym, będą też dostępne w formie elektronicznej.
Fot. K. Okos
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1497 – w Nysie na rynku ścięto Mikołaja II (ur. pomiędzy 1450–1465), księcia opolskiego i niemodlińskiego
- 1872 – w Gostomi k. Prudnika urodził się Władysław Robota (zm. 8 września 1939 r. pod Pilchowicami k. Gliwic), ksiądz katolicki, działacz społeczny i narodowy, po wybuchu II wojny światowej wywieziony przez Niemców do lasu pod Pilchowicami i zamordowany
- 1939 – arcybiskup wrocławski kardynał Adolf Bertram wydał zarządzenie w sprawie zniesienia języka polskiego w kościołach na Śląsku Opolskim