Dyrektor Instytutu Śląskiego, dr Bartosz Kuświk ma zaszczyt zaprosić na dwudniową, ogólnopolską konferencję “Kresowianie na Śląsku po 1945 r.” już w najbliższy wtorek i środę, 21-22 czerwca 2022 r., w sali 201 Instytutu Śląskiego.
Konferencja odbędzie się pod patronatem honorowym wojewody opolskiego – Sławomira Kłosowskiego oraz marszałka województwa opolskiego – Andrzeja Buły.
Wydarzenie jest częścią interdyscyplinarnego projektu popularnonaukowego realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem projektu jest scalenie dotychczasowego dorobku badawczego oraz publicystycznego w jednym, uporządkowanym kompendium wiedzy – leksykonie tematycznym, z ujętymi hasłami biograficznymi i dziedzinowymi, a w efekcie: ocalanie dla potomnych przeniesionego dziedzictwa Kresów na teren Śląska po 1945 r.
Do pobrania:
- Program konferencji (PDF)
- Plakat konferencyjny (PDF)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1688 – w Kluczborku zmarł Adam Gdacjusz (ur. 1610 r. w Kluczborku), duchowny luterański, kaznodzieja, pisarz religijny, propagator języka polskiego na Śląsku
- 1895 – w Turzyczce (obecnie część Wodzisławia Śląskiego) urodził się Maksymilian Iksal (zm. 1981), polski działacz niepodległościowy, uczestnik powstań śląskich, w II powstaniu pełnił funkcję organizatora i zastępcy komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w powiecie opolskim, a w III powstaniu walczył w rejonie Góry św. Anny, w szeregach Podgrupy „Bogdan”, w okresie okupacji ukrywał się w Otmęcie (obecnie część Krapkowic) i Blachowni Śląskiej (obecnie część Kędzierzyna-Koźla), a po jej zakończeniu powrócił do Rybnika
- 1913 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodziła się Maria Kokot (zm. 1 stycznia 2018 r. w Opolu), działaczka katolicka, kierowała Generalnym Sekretariatem Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży Żeńskiej w Kurii Diecezjalnej w Katowicach, tłumaczka, pracownik Instytutu Śląskiego, członek-założyciel Klubu Inteligencji Katolickiej, członek Prymasowskiej Rady Społecznej
- 1936 – Ministerstwo Oświaty i Wychowania Rzeszy i Prus wydało zarządzenie zakazujące pracy w szkołach polskich w Niemczech nauczycielom, którzy rozpoczęli studia nauczycielskie w Polsce po 1930 r.