W stulecie wprowadzenia marki polskiej na terenie Rzeczpospolitej
W piątek 17 stycznia 2020 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu, odbyła się konferencja Instytutu Śląskiego nt. XX-wiecznej historii polskiej waluty od końca I wojny światowej do lat 90. Zaproszeni prelegenci poruszyli kolejno następujące zagadnienia:
- prof. dr hab. Wojciech Morawski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) – Waluty na ziemiach polskich 1914-1923
- dr hab. Tomasz Głowiński, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski) – Złoty polski w latach 1924-1944
- dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski) – Złoty Polski Ludowej – wybrane zagadnienia z zakresu polityki pieniężnej i kursowej
- dr Bartosz Kuświk (Instytut Śląski) – pieniądz zastępczy na Śląsku
Spotkanie połączone zostało z wystawą Od marki polskiej do PLN (1919-2019), organizowaną przez partnera wydarzenia – Narodowy Bank Polski (we współpracy z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym).
Wydarzenie finansowane było ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022, w ramach projektu “Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi”.
Materiały prasowe:
Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję “W stulecie wprowadzenia marki polskiej na terenie Rzeczpospolitej”
Konferencja „W stulecie wprowadzenia marki polskiej na terenie Rzeczpospolitej” już w piątek – poznaj szczegóły i przyjdź!
Galeria zdjęć z konferencji:
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1857 – w Witosławicach k. Koźla urodził się Józef Gregor (zm. 6 kwietnia 1926 r. w Tworkowie k. Raciborza), ksiądz katolicki, działacz narodowy i społeczny, badacz folkloru i kultury Górnego Śląska, jeden z założycieli Towarzystwa Górnośląskiego we Wrocławiu, autor pieśni Długo Śląsk nasz ukochany, śpiewanej na melodię Mazurka Dąbrowskiego, określanej „hymnem śląskim”, członek Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego, autor m.in.: Mapy Górnego Śląska z uwzględnieniem stosunków językowych, granic powiatowych i kolei żelaznych (1904)
- 1888 – w Siemianowicach Śląskich urodził się Ryszard Gansiniec (zm. 8 marca 1958 r. w Krakowie), polski filolog klasyczny, historyk kultury, organizator biblioteki filologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, profesor uniwersytetów Poznańskiego, Lwowskiego, Wrocławskiego i Jagiellońskiego, założył i wydawał „Filomatę”, „Palaestrę”, „Przegląd Klasyczny”, członek Polskiej Akademii Umiejętności
- 1938 – w Berlinie odbył się I Kongres Polaków w Niemczech, podczas którego ksiądz Bolesław Domański (1872–1939) w przemówieniu inauguracyjnym przedstawił „Pięć Prawd Polaków”, które stanowiły ideową podstawę działalności Związku Polaków w Niemczech