W październiku br. ramach projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci na Ziemiach Zachodnich i Północnych” Instytut Śląski podpisał trójstronne porozumienie o współpracy z Szkolnym Muzeum Etnograficznym im. Danuty Zalewskiej, które mieści się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Bosko w Luboszycach z siedzibą w Biadaczu oraz Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, dotyczące objęcia izby tradycji opieką patronacką.
W spotkaniu, na którym podpisano porozumienie uczestniczyli pani Bogusława Domino-Pawelec – dyrektor szkoły, dr Marzena Leżak, która jest opiekunem izby oraz koordynator projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” Marcin Musiał, dokumentalista Dariusz Misiejczuk z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” i Leokadia Drożdż – Koordynator Regionalny na Śląsk Opolski z Instytutu Śląskiego.
W izbie znajduje się wiele ciekawych rzeczy przedstawiających życie codzienne mieszkańców Biadacza i okolic oraz klasa z ławkami szkolnymi, w której odbywają się warsztaty oraz lekcje o tematyce regionalnej.
„Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” to realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt współpracy z podmiotami prowadzącymi izby pamięci w zakresie zabezpieczania gromadzonych przez nie kolekcji.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1912 – w Zabrzu otwarto pierwsze kino na Górnym Śląsku (Kino Lichtspielhaus, po 1945 r. Wolność, obecnie Roma)
- 1936 – Ministerstwo Oświaty Rzeszy zakazało używania w szkołach polskich w Niemczech śpiewnika wydanego przez Związek Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech
- 1985 – w KWK „Wałbrzych” w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 18 osób