W październiku br. ramach projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci na Ziemiach Zachodnich i Północnych” Instytut Śląski podpisał trójstronne porozumienie o współpracy z Szkolnym Muzeum Etnograficznym im. Danuty Zalewskiej, które mieści się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Bosko w Luboszycach z siedzibą w Biadaczu oraz Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, dotyczące objęcia izby tradycji opieką patronacką.
W spotkaniu, na którym podpisano porozumienie uczestniczyli pani Bogusława Domino-Pawelec – dyrektor szkoły, dr Marzena Leżak, która jest opiekunem izby oraz koordynator projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” Marcin Musiał, dokumentalista Dariusz Misiejczuk z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” i Leokadia Drożdż – Koordynator Regionalny na Śląsk Opolski z Instytutu Śląskiego.
W izbie znajduje się wiele ciekawych rzeczy przedstawiających życie codzienne mieszkańców Biadacza i okolic oraz klasa z ławkami szkolnymi, w której odbywają się warsztaty oraz lekcje o tematyce regionalnej.
„Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” to realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt współpracy z podmiotami prowadzącymi izby pamięci w zakresie zabezpieczania gromadzonych przez nie kolekcji.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1921 – w Rybniku urodził się Franciszek Blachnicki (zm. 27 lutego 1994 r. w Carlsbergu w Niemczech), ksiądz katolicki, uczestnik kampanii wrześniowej, więzień KL Auschwitz, inicjator akcji „Krucjata Wstrzemięźliwości” i animator Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło–Życie, założyciel Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów dla narodów walczących o wyzwolenie spod reżimów komunistycznych
- 1945 – radziecka komendantura wojenna przekazała władzę w Opolu polskiej administracji: 71-osobowej grupie starostwa opolskiego z pierwszym starostą Pawłem Piechaczkiem oraz wicestarostami Henrykiem Janusem i Stanisławem Zawalonką
- 1984 – oficjalnie oddano do użytku nową siedzibę Instytutu Śląskiego w Opolu, przy ul. Piastowskiej