W ostatnim czasie ramach projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci na Ziemiach Zachodnich i Północnych” Instytut Śląski podpisał trójstronne porozumienie o współpracy z dwiema instytucjami oraz Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, dotyczące objęcia „Izb Tradycji” opieką patronacką. Do grona naszych partnerów dołączyły izby z Namysłowa: Izba Regionalna i Izba Techniki Młynarskiej.
W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Namysłowskiego Ośrodka Kultury pan Mariusz Jabłoński, Katarzyna Jaroszewicz-Kot, która współprowadzi izby, koordynator projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” Marcin Musiał i dokumentalista Michał Surowiec z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz Leokadia Drożdż – koordynator regionalny na Śląsk Opolski z Instytutu Śląskiego.
Izby te, zgromadziły zbiory przedstawiające historię i życie codzienne mieszkańców miasta oraz okolicy. Dodatkowym atutem izb jest ich położenie – Izba Regionalna mieści się w byłej szkole ewangelickiej z 1789 r., natomiast Izba Techniki Młynarskiej w budynku młyna miejskiego z 1418 r. Izba Regionalna przygotowała również ekspozycję dotyczącą ludności napływowej z Kresów Wschodnich po 1945 r. W Izbie Techniki Młynarskiej można prześledzić etapy produkcji mąki oraz zobaczyć działające nadal maszyny młyńskie z XIX w.
„Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” to realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt współpracy z podmiotami prowadzącymi izby pamięci w zakresie zabezpieczania gromadzonych przez nie kolekcji.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1894 – w Rozbarku (obecnie część Bytomia) urodził się Jan Józef Ludyga-Laskowski (zm. 16 lipca 1956 r. w Paryżu), działacz niepodległościowy, powstaniec śląski, żołnierz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, uczestnik powstań śląskich 1920–1921, współzałożyciel Związku Byłych Powstańców, piastował m.in. stanowiska wiceprezesa Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny i wiceprezesa Federacji Międzysojuszniczej Byłych Kombatantów (FIDAC) na Polskę, członka Rady Dyrekcji tej organizacji w Paryżu, w II wojnie światowej obrońca Śląska, w 1944 r. aresztowany we Francji przez gestapo, więziony w Marsylii i Grenoble, zesłany do Fort Montluc pod Lyonem, gdzie doczekał wyzwolenia przez wojska amerykańskie
- 1996 – w Warszawie zmarł biskup Czesław Domin (ur. 6 lipca 1929 r. w Michałkowicach, obecnie część Siemianowic Śląskich), duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy katowicki, wikariusz generalny diecezji, archidiakon kapituły katedralnej, krajowy koordynator duszpasterstwa dobroczynności