W ramach projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci na Ziemiach Zachodnich i Północnych” Instytut Śląski podpisał trójstronne porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Wsi Bogacica „Bogatalanta” oraz Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, dotyczące objęcia izby pamięci „Chałpka Starzików” w Bogacicy opieką patronacką.
Z ramienia Instytutu Śląskiego w spotkaniu udział wzięła Leokadia Drożdż, kierownik Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska, która w projekcie pełni rolę koordynatora regionalnego dla Śląska Opolskiego, Joanna Siek – wsparcie koordynatora, Urszula Jurczyk – Prezes Stowarzyszenia, Teresa Bursy i Elżbieta Bursy, opiekujące się „Chałpką Starzików” oraz Marcin Musiał i Jan Zagwojski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
Izba umieszczona jest w ponad 100-letnim domu. Zebrane artefakty można obejrzeć w pięciu izbach: kuchni, komórki – w której znajdują się eksponaty z PRL-u, sypialni, pokoju gościnnego oraz sieni. Można tam zobaczyć: meble, sprzęty gospodarstwa domowego, książki, stroje, obrazy świeckie i religijne, instrumenty muzyczne, lalki, monety, porcelanę, szkło i wiele innych cennych przedmiotów. Izbę otwarto w 2017 r. i z wielkim zaangażowaniem prowadzą ją Elżbieta Bursy i Teresa Bursy.
Instytut Śląski będzie wspierał „Chałpkę Starzików” w Bogacicy w działaniach merytorycznych i technicznych, dotyczących zabezpieczania zbiorów i promocji izby.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1868 – w Dobrzeniu Małym k. Opola urodził się Franciszek Wilczek (zm. 4 września 1929 r. w Dobrzeniu Wielkim), działacz narodowy, społeczny i kulturalny, poeta
- 1868 – w Sprzęcicach k. Strzelec Opolskich urodził się Franciszek Myśliwiec (zm. 6 listopada 1941 r. w Dachau w Niemczech), działacz narodowy, współzałożyciel Banku Ludowego w Strzelcach Opolskich, prezes Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech, aresztowany we wrześniu 1939 r. przez Niemców, zabity w KL Dachau
- 1892 – w Jaśle urodził się Edward Rumun (zm. w 1942 r. w Teheranie lub w 1945 r. w Palestynie), działacz plebiscytowy, redaktor naczelny dziennika „Polska Zachodnia”
- 1989 – w Warszawie zmarł Edmund Osmańczyk (ur. 10 sierpnia 1913 r. w Jagielnie k. Strzelina), działacz Związku Polaków w Niemczech, pisarz, publicysta, senator RP