W ramach projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci na Ziemiach Zachodnich i Północnych” Instytut Śląski podpisał trójstronne porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Wsi Bogacica „Bogatalanta” oraz Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, dotyczące objęcia izby pamięci „Chałpka Starzików” w Bogacicy opieką patronacką.
Z ramienia Instytutu Śląskiego w spotkaniu udział wzięła Leokadia Drożdż, kierownik Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska, która w projekcie pełni rolę koordynatora regionalnego dla Śląska Opolskiego, Joanna Siek – wsparcie koordynatora, Urszula Jurczyk – Prezes Stowarzyszenia, Teresa Bursy i Elżbieta Bursy, opiekujące się „Chałpką Starzików” oraz Marcin Musiał i Jan Zagwojski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
Izba umieszczona jest w ponad 100-letnim domu. Zebrane artefakty można obejrzeć w pięciu izbach: kuchni, komórki – w której znajdują się eksponaty z PRL-u, sypialni, pokoju gościnnego oraz sieni. Można tam zobaczyć: meble, sprzęty gospodarstwa domowego, książki, stroje, obrazy świeckie i religijne, instrumenty muzyczne, lalki, monety, porcelanę, szkło i wiele innych cennych przedmiotów. Izbę otwarto w 2017 r. i z wielkim zaangażowaniem prowadzą ją Elżbieta Bursy i Teresa Bursy.
Instytut Śląski będzie wspierał „Chałpkę Starzików” w Bogacicy w działaniach merytorycznych i technicznych, dotyczących zabezpieczania zbiorów i promocji izby.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1807 – w Gliwicach urodził się Franz Goretzki (zm. 26 kwietnia 1872 r. w Opolu), prawnik, burmistrz Opola w latach 1841–1853 i 1855–1871, reprezentant opolskiego okręgu wyborczego do parlamentu w Berlinie, wiele wysiłku wkładał w poprawę infrastruktury i wyglądu Opola
- 1873 – w Mysłowicach urodził się Jan Wysocki (zm. 3 października 1960 r. w Katowicach), rzeźbiarz, medalier, malarz, założyciel prywatnej szkoły sztuki, prowadził kursy rysunku w polskich gimnazjach w Sosnowcu i Bytomiu, wicedyrektor Wydziału Rzeźby i Brązownictwa w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego w Bydgoszczy, kierownik Wydziału Rzeźby i Brązownictwa w Instytucie Sztuk Plastycznych, w czasie II wojny światowej organizował tajne kursy z zakresu malarstwa i medalierstwa
- 1890 – w Katowicach zmarł Kazimierz Skiba (ur. 27 lutego 1812 r. w Katowicach), zwany ostatnim polskim sołtysem Katowic przed uzyskaniem w 1865 r. praw miejskich, sprzeciwiał się, wraz z innymi członkami rady gminy, planom przemysłowej i urbanistycznej transformacji Katowic
- 1919 – Tymczasowy Naczelnik Państwa wydał dekret o dokooptowaniu do składu Sejmu Ustawodawczego przedstawicieli Górnego Śląska w Reichstagu – Wojciecha Korfantego (1873–1939), Wojciecha Sosińskiego (1872–1934), Pawła Brandysa (1869–1950), Pawła Dombka (1865–1925), Pawła Pośpiecha (1879–1922)