3 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbył się przedpremierowy pokaz filmu pt. Bój o Śląsk 1919–1921 przygotowanego przez TVP 3 Opole w reżyserii Dariusza Debernego, na zlecenie Instytutu Śląskiego.
Zebraną licznie publiczność przywitali dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego wraz z Mateuszem Magdziarzem, dyrektorem TVP 3 Opole. Spotkanie prowadził Mateusz Dybka. Po emisji filmu zebrani mogli posłuchać refleksji osób zaangażowanych w jego przygotowanie: Alicji Nabzdyk-Kaczmarek, prof. Franciszka Marka, prof. Michała Lisa, Tadeusza Horoszkiewicza, prof. Piotra Pałysa, dr. Bernarda Linka oraz reżysera Dariusza Debernego, który stwierdził, że film nie wyczerpuje tematu, ponieważ każde z trzech powstań śląskich i plebiscyt na Górnym Śląsku zasługuje na swój własny dokument.
Ważną konkluzją spotkania była myśl, aby film emitować w szkołach. Tomasz Kowalski z Kuratorium Oświaty w Opolu stwierdził, że zachęca do tego długość materiału, natomiast Alicja Nabzyk-Kaczmarek dziękując za realizację filmu, zauważyła, że składa się on z części historycznej i sfabularyzowanej, gdzie znalazły się wspomnienia dzieci powstańców i zasugerowała, by ewentualna kontynuacja odbyła się właśnie w tych dwóch nurtach. Jak to ujęła: „nie tylko my jesteśmy nosicielami pamięci o powstaniach. Jest tu tych ludzi sporo, ale różnego rodzaju zaszłości historyczne i obyczajowe spowodowały, że nie chcą się tym dzielić. Jest to prawda, która jest obecna w większości rodzin śląskich, tylko trzeba do niej sięgnąć, trzeba ją wydobyć. Na pewno bardzo dobrym sposobem na to jest wyświetlanie tego filmu w szkołach, a w ogóle pokazywanie tego filmu w terenie, nawet na wsi. To może obudzić pewne refleksje i może spowodować, że fabuła tych dalszych filmów się wzbogaci”.
Film zostanie wyemitowany 11 listopada br. na antenie TVP3 Opole.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1261 – Wołczyn otrzymał prawa miejskie nadane przez księcia Henryka III Białego (1227/1230–1266)
- 1895 – w Lipinach (obecnie część Świętochłowic), urodził się Franciszek Feige (zm. 4 września 1939 r. w Katowicach), członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, powstaniec śląski, obrońca Katowic w 1939 r., rozstrzelany przez Niemców, działacz Związku Powstańców Śląskich
- 1897 – w Zarzeczu k. Cieszyna urodził się Ludwik Kobiela (zm. 30 grudnia 1945 r.), polski folklorysta i literat, pierwszy powojenny prezes katowickiego oddziału Związku Literatów Polskich, publikował artykuły w „Polsce Zachodniej”, „Kurierze Literacko-Naukowym”, autor opowiadań Żabi kraj (1935)