Program Pikniku Niepodległościowego w Opoli 11.11.2021Już jutro zapraszamy na uroczyste i familijne obchody Święta Niepodległości w Opolu. Część oficjalną obchodów rozpocznie msza św. o godz. 12.00 w Opolskiej Katedrze, a następnie o godz. 13.30 uroczystości przeniosą się pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na pl. Wolności.

Już godzinę później, bo od 14.30 Prezydent Miasta Opola oraz Dyrektor Instytutu Śląskiego zapraszają natomiast na opolski rynek, gdzie otwarciem wystawy “Powstańcy Śląscy – patroni ulic Opola” rozpocznie się Piknik Niepodległościowy, który obejmie liczne koncerty, warsztaty, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i poczęstunek, a o po zapadnięciu zmroku, o godz. 17.30 – spektakularną inscenizację “III Powstanie Śląskie”, która zostanie wyświetlona na budynku Ratusza.

Obchody niepodległościowe będą miały miejsce również w innych miastach regionu. Zapraszamy w szczególności do Muzeum Ziemi Kozielskiej na trwający już od dzisiaj Tydzień Patriotyczny, którego partnerem jest Instytut Śląski.

Instytut jest również oficjalnym partnerem meczu piłki ręcznej Gwardii Opole z Wisłą Płock, który odbędzie się 12 listopada w opolskiej Stegu Arenie w patriotycznej i powstańczej oprawie nawiązującej do jutrzejszego święta oraz trwających obchodów 100-lecia powstań śląskich.

Wszystkich, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w ww. wydarzeniach zapraszamy natomiast przed telewizory, bo również jutro, o godz. 9.15 (retransmisja o godz. 12.25) na antenie TVP3 Opole będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego “Bój o Śląsk” – przygotowanego na zlecenie Instytutu Śląskiego, zbioru wywiadów z historykami, znawcami tematu powstań śląskich.

Zapraszamy i zachęcamy do wspólnego świętowania!