3 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbył się przedpremierowy pokaz filmu pt. Bój o Śląsk 1919–1921 przygotowanego przez TVP 3 Opole w reżyserii Dariusza Debernego, na zlecenie Instytutu Śląskiego.
Zebraną licznie publiczność przywitali dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego wraz z Mateuszem Magdziarzem, dyrektorem TVP 3 Opole. Spotkanie prowadził Mateusz Dybka. Po emisji filmu zebrani mogli posłuchać refleksji osób zaangażowanych w jego przygotowanie: Alicji Nabzdyk-Kaczmarek, prof. Franciszka Marka, prof. Michała Lisa, Tadeusza Horoszkiewicza, prof. Piotra Pałysa, dr. Bernarda Linka oraz reżysera Dariusza Debernego, który stwierdził, że film nie wyczerpuje tematu, ponieważ każde z trzech powstań śląskich i plebiscyt na Górnym Śląsku zasługuje na swój własny dokument.
Ważną konkluzją spotkania była myśl, aby film emitować w szkołach. Tomasz Kowalski z Kuratorium Oświaty w Opolu stwierdził, że zachęca do tego długość materiału, natomiast Alicja Nabzyk-Kaczmarek dziękując za realizację filmu, zauważyła, że składa się on z części historycznej i sfabularyzowanej, gdzie znalazły się wspomnienia dzieci powstańców i zasugerowała, by ewentualna kontynuacja odbyła się właśnie w tych dwóch nurtach. Jak to ujęła: „nie tylko my jesteśmy nosicielami pamięci o powstaniach. Jest tu tych ludzi sporo, ale różnego rodzaju zaszłości historyczne i obyczajowe spowodowały, że nie chcą się tym dzielić. Jest to prawda, która jest obecna w większości rodzin śląskich, tylko trzeba do niej sięgnąć, trzeba ją wydobyć. Na pewno bardzo dobrym sposobem na to jest wyświetlanie tego filmu w szkołach, a w ogóle pokazywanie tego filmu w terenie, nawet na wsi. To może obudzić pewne refleksje i może spowodować, że fabuła tych dalszych filmów się wzbogaci”.
Film zostanie wyemitowany 11 listopada br. na antenie TVP3 Opole.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1929 – w Cieszynie zmarł Józef Londzin (ur. 3 lutego 1862 r. w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic), ksiądz katolicki, działacz społeczny i polityczny, historyk, redaktor „Gwiazdki Cieszyńskiej”, przewodniczący Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, poseł na Sejm RP (1919–1928), burmistrz Cieszyna, senator RP II kadencji
- 1939 – w Berlinie zmarł Bolesław Domański (ur. 14 stycznia 1872 r. w Przytarni k. Chojnic), ksiądz katolicki, doktor filozofii, prezes Związku Polaków w Niemczech (1933–1939), ukoronowaniem jego działalności było zorganizowanie w Berlinie 6 marca 1938 r. I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w Theater des Volkes, gdzie w przemówieniu inauguracyjnym przedstawił słynne „Pięć Prawd Polaków”