3 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbył się przedpremierowy pokaz filmu pt. Bój o Śląsk 1919–1921 przygotowanego przez TVP 3 Opole w reżyserii Dariusza Debernego, na zlecenie Instytutu Śląskiego.

Zebraną licznie publiczność przywitali dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego wraz z  Mateuszem Magdziarzem, dyrektorem TVP 3  Opole.  Spotkanie prowadził Mateusz Dybka. Po emisji filmu zebrani mogli posłuchać refleksji osób zaangażowanych w jego przygotowanie: Alicji Nabzdyk-Kaczmarek, prof. Franciszka Marka, prof. Michała Lisa, Tadeusza Horoszkiewicza, prof. Piotra Pałysa, dr. Bernarda Linka oraz reżysera Dariusza Debernego, który stwierdził, że film nie wyczerpuje tematu, ponieważ każde z trzech powstań śląskich i plebiscyt na Górnym Śląsku zasługuje na swój własny dokument.

Ważną konkluzją spotkania była myśl, aby film emitować w szkołach. Tomasz Kowalski z Kuratorium Oświaty w Opolu stwierdził, że zachęca do tego długość materiału, natomiast Alicja Nabzyk-Kaczmarek dziękując za realizację filmu, zauważyła, że składa się on z części historycznej i sfabularyzowanej, gdzie znalazły się wspomnienia dzieci powstańców i zasugerowała, by ewentualna kontynuacja odbyła się właśnie w tych dwóch nurtach. Jak to ujęła: „nie tylko my jesteśmy nosicielami pamięci o powstaniach. Jest tu tych ludzi sporo, ale różnego rodzaju zaszłości historyczne i obyczajowe spowodowały, że nie chcą się tym dzielić. Jest to prawda, która jest obecna w większości rodzin śląskich, tylko trzeba do niej sięgnąć, trzeba ją wydobyć. Na pewno bardzo dobrym sposobem na to jest wyświetlanie tego filmu w szkołach, a w ogóle pokazywanie tego filmu w terenie, nawet na wsi. To może obudzić pewne refleksje i może spowodować, że fabuła tych dalszych filmów się wzbogaci”.

Film zostanie wyemitowany 11 listopada br. na antenie TVP3 Opole.