3 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbył się przedpremierowy pokaz filmu pt. Bój o Śląsk 1919–1921 przygotowanego przez TVP 3 Opole w reżyserii Dariusza Debernego, na zlecenie Instytutu Śląskiego.
Zebraną licznie publiczność przywitali dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego wraz z Mateuszem Magdziarzem, dyrektorem TVP 3 Opole. Spotkanie prowadził Mateusz Dybka. Po emisji filmu zebrani mogli posłuchać refleksji osób zaangażowanych w jego przygotowanie: Alicji Nabzdyk-Kaczmarek, prof. Franciszka Marka, prof. Michała Lisa, Tadeusza Horoszkiewicza, prof. Piotra Pałysa, dr. Bernarda Linka oraz reżysera Dariusza Debernego, który stwierdził, że film nie wyczerpuje tematu, ponieważ każde z trzech powstań śląskich i plebiscyt na Górnym Śląsku zasługuje na swój własny dokument.
Ważną konkluzją spotkania była myśl, aby film emitować w szkołach. Tomasz Kowalski z Kuratorium Oświaty w Opolu stwierdził, że zachęca do tego długość materiału, natomiast Alicja Nabzyk-Kaczmarek dziękując za realizację filmu, zauważyła, że składa się on z części historycznej i sfabularyzowanej, gdzie znalazły się wspomnienia dzieci powstańców i zasugerowała, by ewentualna kontynuacja odbyła się właśnie w tych dwóch nurtach. Jak to ujęła: „nie tylko my jesteśmy nosicielami pamięci o powstaniach. Jest tu tych ludzi sporo, ale różnego rodzaju zaszłości historyczne i obyczajowe spowodowały, że nie chcą się tym dzielić. Jest to prawda, która jest obecna w większości rodzin śląskich, tylko trzeba do niej sięgnąć, trzeba ją wydobyć. Na pewno bardzo dobrym sposobem na to jest wyświetlanie tego filmu w szkołach, a w ogóle pokazywanie tego filmu w terenie, nawet na wsi. To może obudzić pewne refleksje i może spowodować, że fabuła tych dalszych filmów się wzbogaci”.
Film zostanie wyemitowany 11 listopada br. na antenie TVP3 Opole.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1954 – w Katowicach zmarł Arka Bożek (ur. 12 stycznia 1899 r. w Markowicach, obecnie część Raciborza), uczestnik powstań śląskich, w czasie I powstania śląskiego w porozumieniu z Polską Organizacją Wojskową Górnego Śląska wysadził strategiczny most na Odrze, uczestniczył w przygotowaniach do plebiscytu w 1921 r., w III powstaniu śląskim był łącznikiem z Międzysojuszniczą Komisją, w czasie II wojny światowej członek Rady Narodowej RP w Londynie, wicewojewoda śląsko-dąbrowski (1945–1950), poseł do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego
- 1982 – w Bytomiu w KWK „Dymitrow” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 18 górników
- 1990 – Wrocław, jako drugie po Warszawie miasto w Polsce, został podłączony do Internetu
- 2010 – w Opolu zmarł Zbyszko Bednorz (ur. 11 października 1913 r. w Skalmierzycach k. Ostrowa Wielkopolskiego), pisarz, publicysta i pracownik naukowy, w latach 1960–1980 zatrudniony w Instytucie Śląskim, jako pierwszy w historii Uniwersytetu Opolskiego otrzymał tytuł honorowego profesora, pisał m.in. do: „Dziennika Zachodniego”, „Gościa Niedzielnego”, „Odry”, „Tygodnika Powszechnego”, „Tygodnika Warszawskiego”, „Katolika”, „Słowa Powszechnego” oraz „Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”