Już w najbliższą niedzielę, 3 lipca 2022 r. zapraszamy do Rybnika. W związku z obchodami 100-lecia powrotu części Górnego Śląska do Polski, wspólnie z Biurem Programu “Niepodległa”, miastem Rybnik, Muzeum w Rybniku oraz Stowarzyszeniem „Słowem w Twarz” organizujemy wydarzenia upamiętniające akt przekazania Rybnika i powiatu rybnickiego władzom polskim:
- Od godz. 10.00 do godz. 19.00 w Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku będzie wyświetlana wystawa multimedialna “Śląska droga do Polski”.
- O godz. 16.00 na rybnickim Rynku odbędzie się widowisko historyczne o charakterze rekonstruktorskim. Cztery profesjonalne grupy rekonstruktorskie odtworzą wydarzenia sprzed wieku, które doprowadziły do formalnego przekazania miasta Polsce.
- Od godz. 17.00, również na Rynku w Rybniku będą miały miejsce trzy koncerty, z gwiazdą wieczoru: Sebastianem Riedlem z zespołem Cree ok. godz. 19.30.
Zobacz też:
Więcej informacji o wymienionych wydarzeniach i imprezach towarzyszących.
#100-lecie
#grupa rekonstruktorska
#Koncert
#rekonstrukcja
#Rybnik
#wydarzenia rocznicowe
#wystawa multimedialna
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1954 – w Katowicach zmarł Arka Bożek (ur. 12 stycznia 1899 r. w Markowicach, obecnie część Raciborza), uczestnik powstań śląskich, w czasie I powstania śląskiego w porozumieniu z Polską Organizacją Wojskową Górnego Śląska wysadził strategiczny most na Odrze, uczestniczył w przygotowaniach do plebiscytu w 1921 r., w III powstaniu śląskim był łącznikiem z Międzysojuszniczą Komisją, w czasie II wojny światowej członek Rady Narodowej RP w Londynie, wicewojewoda śląsko-dąbrowski (1945–1950), poseł do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego
- 1982 – w Bytomiu w KWK „Dymitrow” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 18 górników
- 1990 – Wrocław, jako drugie po Warszawie miasto w Polsce, został podłączony do Internetu
- 2010 – w Opolu zmarł Zbyszko Bednorz (ur. 11 października 1913 r. w Skalmierzycach k. Ostrowa Wielkopolskiego), pisarz, publicysta i pracownik naukowy, w latach 1960–1980 zatrudniony w Instytucie Śląskim, jako pierwszy w historii Uniwersytetu Opolskiego otrzymał tytuł honorowego profesora, pisał m.in. do: „Dziennika Zachodniego”, „Gościa Niedzielnego”, „Odry”, „Tygodnika Powszechnego”, „Tygodnika Warszawskiego”, „Katolika”, „Słowa Powszechnego” oraz „Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”