W niedzielę, 3 lipca 2022 r. w Rybniku odbyły się uroczyste obchody 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, współorganizowane przez Instytut Śląski, Biuro Programu „Niepodległa”, miasto Rybnik, Muzeum w Rybniku oraz Stowarzyszenie „Słowem w Twarz”.

Na rybnickim Rynku, o godz. 16:00, inscenizacją historyczną rozpoczęła się widowiskowa część obchodów. Licznie zgromadzeni na Rynku mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, instytucji współorganizujących oraz przybyli goście zobaczyli rekonstrukcję historycznego wydarzenia, jakim było podpisanie na Rynku w Rybniku dwóch ważnych dokumentów z dnia 3 lipca 1922 r.:

  • Aktu formalnie kończącego przejmowanie przyznanej Polsce części Górnego Śląska
  • Protokołu dotyczącego przekazania Rybnika i powiatu rybnickiego władzom polskim

Po złożeniu podpisów uroczyście odśpiewano wtedy, po raz pierwszy oficjalnie, hymn Polski oraz Rotę, co zgromadzeni na Rynku równie uroczyście powtórzyli.

Następnie, na pamiątkę wydarzeń z 4 lipca 1922 r., odbyła się przy bardzo dużym zainteresowaniu zgromadzonej publiczności, rekonstrukcja oficjalnego przywitania przedstawicieli władz polskich oraz Wojska Polskiego przy pierwszej bramie.

 

W Muzeum Rybnickim przez cały dzień prezentowana była multimedialna wystawa „Śląska droga do Polski”, poświęcona fotografiom i artykułom prasowym, opisującym wydarzenia sprzed 100 lat.

 

Ze sceny na Rynku od godz. 17:00 rozbrzmiewały pieśni oraz muzyka Fryderyka Chopina,
w wykonaniu Dariusza Jakubowskiego. Po tej uczcie muzycznej nadszedł czas na muzykę popularną. Na scenie zaprezentowali się, entuzjastycznie przyjęci: Piotr Tłustochowicz, Weronika Skalska, Karolina Leszko i Kasia Moś.
Obchody w Rybniku trwały do późnego wieczora i zakończyły się występem Sebastiana Riedela z zespołem Cree.