W niedzielę, 3 lipca 2022 r. w Rybniku odbyły się uroczyste obchody 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, współorganizowane przez Instytut Śląski, Biuro Programu „Niepodległa”, miasto Rybnik, Muzeum w Rybniku oraz Stowarzyszenie „Słowem w Twarz”.
Na rybnickim Rynku, o godz. 16:00, inscenizacją historyczną rozpoczęła się widowiskowa część obchodów. Licznie zgromadzeni na Rynku mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, instytucji współorganizujących oraz przybyli goście zobaczyli rekonstrukcję historycznego wydarzenia, jakim było podpisanie na Rynku w Rybniku dwóch ważnych dokumentów z dnia 3 lipca 1922 r.:
- Aktu formalnie kończącego przejmowanie przyznanej Polsce części Górnego Śląska
- Protokołu dotyczącego przekazania Rybnika i powiatu rybnickiego władzom polskim
Po złożeniu podpisów uroczyście odśpiewano wtedy, po raz pierwszy oficjalnie, hymn Polski oraz Rotę, co zgromadzeni na Rynku równie uroczyście powtórzyli.
Następnie, na pamiątkę wydarzeń z 4 lipca 1922 r., odbyła się przy bardzo dużym zainteresowaniu zgromadzonej publiczności, rekonstrukcja oficjalnego przywitania przedstawicieli władz polskich oraz Wojska Polskiego przy pierwszej bramie.
W Muzeum Rybnickim przez cały dzień prezentowana była multimedialna wystawa „Śląska droga do Polski”, poświęcona fotografiom i artykułom prasowym, opisującym wydarzenia sprzed 100 lat.
Ze sceny na Rynku od godz. 17:00 rozbrzmiewały pieśni oraz muzyka Fryderyka Chopina,
w wykonaniu Dariusza Jakubowskiego. Po tej uczcie muzycznej nadszedł czas na muzykę popularną. Na scenie zaprezentowali się, entuzjastycznie przyjęci: Piotr Tłustochowicz, Weronika Skalska, Karolina Leszko i Kasia Moś.
Obchody w Rybniku trwały do późnego wieczora i zakończyły się występem Sebastiana Riedela z zespołem Cree.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1845 – w Pszczynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Polskiego”
- 1848 – w Cieszynie ukazało się pierwsze numer czasopisma „Nowiny dla Ludu Wiejskiego”
- 1863 – w Kłecku k. Gniezna urodził się Józef Dreyza (zm. 6 maja 1951 r. w Siemianowicach Śląskich), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
- 1881 – w Brzęczkowicach k. Mysłowic urodził się August Hlond (zm. 22 października 1948 r. w Warszawie), biskup diecezji katowickiej, arcybiskup metropolita gnieźnieński, poznański i warszawski, prymas Polski
- 1893 – w Raciborzu urodziła się Maria Kujawska (zm. 23 maja 1948 r. w Pszczynie), lekarka, działaczka społeczna i polityczna, uczestniczka III powstania śląskiego, posłanka na Sejm Śląski, współzałożycielka Instytutu Śląskiego, w 1944 r. aresztowana i osadzona w KL Ravensbrück
- 1921 – zakończyło się III powstanie śląskie