Minęło już 25 lat od pamiętnej daty 10 lipca 1997 r., kiedy wielka woda zalała Opolszczyznę. Niszczycielski żywioł ogarnął wiele wsi i miast, pozbawiając tysiące ludzi dobytku. Nie inaczej było w Opolu, gdzie Odra zebrała katastrofalne żniwo zwłaszcza na Zaodrzu i Pasiece. Na drodze żywiołu stał m.in. Instytut Śląski. W zamieszczonym materiale przedstawiamy skalę zniszczeń, jakie dotknęły naszą placówkę i jej okolice. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem fotograficznym, sprawozdaniem z przebiegu powodzi i akcji ratunkowej, a także wspomnieniami z tego czasu pracowników Instytutu.
Wspomnienia:
- Wspomnienie prof. Stanisławy Sochackiej
- Wspomnienie prof. Michała Lisa
- Wspomnienie Ewy Golec
- Wspomnienie dra Macieja Borkowskiego
Zainteresowanym szerszą tematyką powodzi na Opolszczyźnie i jej skutkami polecamy naszą publikację pt. Naturalna katastrofa i społeczne reakcje. Studia nad przebiegiem i następstwami powodzi na Opolszczyźnie w 1997 roku. Jest to praca zbiorowa, która ukazała się pod redakcją Krzysztofa Frysztackiego i Teresy Sołdry-Gwiżdż. Do nabycia za 1,05 zł w naszej księgarni!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1902 – w Rybnickiej Kuźni (obecnie część Rybnika) urodził się Roman Motyka (zm. 3 maja 1947 r.), działacz socjalistyczny i niepodległościowy, członek Armii Krajowej, zginął w niejasnych okolicznościach, zastrzelony przez kolegę, rzekomo wskutek nieszczęśliwego wypadku
- 1922 – w Rybniku podpisano protokół przejęcia przez Polskę przyznanej części Górnego Śląska
- 1939 – w Centawie k. Strzelec Opolskich zdemolowano polską szkołę prywatną mieszczącą się w domostwie Piotra Głowani
- 1996 – Sejm RP powołał Politechnikę Opolską, ustawa weszła w życie 1 września 1996 r.