Minęło już 25 lat od pamiętnej daty 10 lipca 1997 r., kiedy wielka woda zalała Opolszczyznę. Niszczycielski żywioł ogarnął wiele wsi i miast, pozbawiając tysiące ludzi dobytku. Nie inaczej było w Opolu, gdzie Odra zebrała katastrofalne żniwo zwłaszcza na Zaodrzu i Pasiece. Na drodze żywiołu stał m.in. Instytut Śląski. W zamieszczonym materiale przedstawiamy skalę zniszczeń, jakie dotknęły naszą placówkę i jej okolice. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem fotograficznym, sprawozdaniem z przebiegu powodzi i akcji ratunkowej, a także wspomnieniami z tego czasu pracowników Instytutu.
Wspomnienia:
- Wspomnienie prof. Stanisławy Sochackiej
- Wspomnienie prof. Michała Lisa
- Wspomnienie Ewy Golec
- Wspomnienie dra Macieja Borkowskiego
Zainteresowanym szerszą tematyką powodzi na Opolszczyźnie i jej skutkami polecamy naszą publikację pt. Naturalna katastrofa i społeczne reakcje. Studia nad przebiegiem i następstwami powodzi na Opolszczyźnie w 1997 roku. Jest to praca zbiorowa, która ukazała się pod redakcją Krzysztofa Frysztackiego i Teresy Sołdry-Gwiżdż. Do nabycia za 1,05 zł w naszej księgarni!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1954 – w Katowicach zmarł Arka Bożek (ur. 12 stycznia 1899 r. w Markowicach, obecnie część Raciborza), uczestnik powstań śląskich, w czasie I powstania śląskiego w porozumieniu z Polską Organizacją Wojskową Górnego Śląska wysadził strategiczny most na Odrze, uczestniczył w przygotowaniach do plebiscytu w 1921 r., w III powstaniu śląskim był łącznikiem z Międzysojuszniczą Komisją, w czasie II wojny światowej członek Rady Narodowej RP w Londynie, wicewojewoda śląsko-dąbrowski (1945–1950), poseł do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego
- 1982 – w Bytomiu w KWK „Dymitrow” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 18 górników
- 1990 – Wrocław, jako drugie po Warszawie miasto w Polsce, został podłączony do Internetu
- 2010 – w Opolu zmarł Zbyszko Bednorz (ur. 11 października 1913 r. w Skalmierzycach k. Ostrowa Wielkopolskiego), pisarz, publicysta i pracownik naukowy, w latach 1960–1980 zatrudniony w Instytucie Śląskim, jako pierwszy w historii Uniwersytetu Opolskiego otrzymał tytuł honorowego profesora, pisał m.in. do: „Dziennika Zachodniego”, „Gościa Niedzielnego”, „Odry”, „Tygodnika Powszechnego”, „Tygodnika Warszawskiego”, „Katolika”, „Słowa Powszechnego” oraz „Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”