Rozstrzygnięcie XXIX edycji Konkursu o Nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską poświęconą problematyce śląskiej
Kapituła Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska pragnie poinformować, że w dniu 5 marca 2020 r. została przyznana nagroda i wyróżnienia XXIX edycji konkursu.
Nagrodę główną otrzymał:
mgr Adam Szczepaniec, za pracę pt. Dwór książąt legnickich w latach 1547–1596 na podstawie dzieł Hansa von Schweinichena, źródeł rękopiśmiennych i drukowanych, Uniwersytet Jagielloński, promotor: dr hab. Adam Perłakowski.
Ponadto Kapituła postanowiła przyznać także trzy wyróżnienia.
Otrzymali je:
mgr Kamil Kołodziej, za pracę Relacja społeczeństwa z Wojskiem Polskim na obszarze województwa śląskiego w latach 1922–1939, Uniwersytet Śląski w Katowicach, promotor: dr hab. Joanna Januszewska-Jurkiewicz.
mgr Aleksandra Matczyńska, za pracę Drewniane chrzcielnice z lat 1580–1660 na Śląsku, Uniwersytet Wrocławski, promotor: prof. dr hab. Jan Harasimowicz.
mgr Ewelina Szendzielorz, za pracę Oblicza kultury muzycznej Katedry Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu po 1945 roku, Uniwersytet Wrocławski, promotor: prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech.
Wręczenie nagrody i wyróżnień nastąpi podczas uroczystości w dniu 25.03.2020 r. w siedzibie Instytutu Śląskiego o godz. 11.00.
W związku z epidemią wirusa Covid-19 uprzejmie informujemy, że uroczystość wręczenia nagrody i wyróżnień odbędzie się w innym terminie.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1243 – we Lwówku Śląskim odbył się pierwszy turniej rycerski na ziemiach polskich, którego organizatorem był książę śląski Bolesław Rogatka (1220/1225–1278)
- 1272 – książę opolsko-raciborski Władysław (ok. 1225–1281/1282) nadał prawa miejskie osadzie Żory, podpisał umowę, w której zawierał postanowienie o przejściu wsi pod jego władzę oraz o lokacji miasta na prawie magdeburskim, miało ono obowiązujący do dziś owalny kształt z prostokątnym rynkiem, murami oraz dwiema bramami krakowską i cieszyńską
- 1677 – zmarł Ferdynand Leopold Oppersdorff (ur. 19 lutego 1628 r. w Polskiej Cerekwi), fundator kościoła Bożego Ciała oraz organizator Bractwa Najświętszego Sakramentu w Jankowicach Rybnickich
- 2003 – w Opolu zmarł ksiądz doktor Stefan Baldy (ur. 1 stycznia 1935 r. w Wygiełzie obecnie część Bukowna k. Olkusza), kapelan „Solidarności”, organizator pomocy dla represjonowanych i ich rodzin, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i policji, historyk, Zasłużony Obywatel Miasta Opola