Rozstrzygnięcie XXVII edycji Konkursu na Nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską poświęconą problematyce śląskiej
Kapituła Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska pragnie poinformować, że w dniu 13 marca 2018 r. zostały przyznane nagrody i wyróżnienia XXVII edycji konkursu.
Nagrodę główną otrzymała:
mgr Anna Gibińska za pracę: Obrazy codzienności w relacjach autobiograficznych mieszkańców Osiedla Tysiąclecia w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, promotor: prof. zw. dr hab. Halina Rusek.
Drugą nagrodę Kapituła postanowiła przyznać:
mgr. Michałowi Guzowi za pracę: Klub piłkarski Śląsk Wrocław (1947–1989), Uniwersytet Wrocławski, promotor: prof. dr hab. Elżbieta Kaszuba.
Ponadto Kapituła postanowiła przyznać także trzy wyróżnienia.
Otrzymali je:
mgr Łukasz Fiedeń za pracę: Zmiany użytkowania gruntów, gospodarowania i codziennego życia mieszkańców gmin w pasie autostrady A4, Uniwersytet Jagielloński, promotor: dr Robert Guzik.
mgr Dominika Szymanek za pracę: Moda na ulicach Górnego Śląska w końcu XIX w. i w wieku XX. Na przykładzie Katowic i Gliwic, Uniwersytet Śląski w Katowicach, promotor: dr hab. Aleksandra Kunce.
mgr Aleksandra Wróblewska za pracę: Życie i twórczość Samuela Beslera w kontekście przemian społeczno-religijnych Wrocławia na przełomie XVI i XVII wieku, Uniwersytet Wrocławski, promotor: prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech.
Wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi na posiedzeniu Rady Naukowej Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu w dniu 28.03.2018 r. o godz. 11.00.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1868 – w Dobrzeniu Małym k. Opola urodził się Franciszek Wilczek (zm. 4 września 1929 r. w Dobrzeniu Wielkim), działacz narodowy, społeczny i kulturalny, poeta
- 1868 – w Sprzęcicach k. Strzelec Opolskich urodził się Franciszek Myśliwiec (zm. 6 listopada 1941 r. w Dachau w Niemczech), działacz narodowy, współzałożyciel Banku Ludowego w Strzelcach Opolskich, prezes Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech, aresztowany we wrześniu 1939 r. przez Niemców, zabity w KL Dachau
- 1892 – w Jaśle urodził się Edward Rumun (zm. w 1942 r. w Teheranie lub w 1945 r. w Palestynie), działacz plebiscytowy, redaktor naczelny dziennika „Polska Zachodnia”
- 1989 – w Warszawie zmarł Edmund Osmańczyk (ur. 10 sierpnia 1913 r. w Jagielnie k. Strzelina), działacz Związku Polaków w Niemczech, pisarz, publicysta, senator RP