Członkowie Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii działającej w Instytucie Śląskim wspólnie z Publicznym Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu zorganizowali w dniu 20 marca 2025 r. sesję popularnonaukową „Rok przełomu. 1989 w historii Polski, Europy, Świata”, połączoną z promocją publikacji 1989. Rok przełomu. Historia–Polityka–Edukacja autorstwa Marka Białokura, Karoliny Biedki, Leokadii Drożdż, Doroty Gajdy-Szczegielnak, Dariusza Gołębiowskiego.
Spotkanie odbyło się w auli PLO nr V w Opolu, uczestniczyła w nim młodzież tamtejszego liceum. Sesję otworzyła dr Dorota Gajda-Szczegielniak, dyrektor szkoły.
W ramach wystąpień o tematach podejmowanych w Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii w Instytucie Śląskim opowiedziała Leokadia Drożdż. Krótko przedstawiła zebranym również historię powstania Instytutu Śląskiego oraz Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii.
Następnie dr Dariusz Gołębiowski zaprezentował w krzywym zwierciadle schyłkowy PRL na przykładzie serialu Stanisława Barei „Alternatywy 4”. Uczniowie na fragmentach filmu mogli zobaczyć z jakimi problemami na co dzień borykali się mieszkańcy naszego kraju. Młodzież, która spostrzegła różnego rodzaju aluzje zawarte w scenkach filmowych otrzymała promowaną publikację.
Doktor Karolina Biedka przedstawiła referat „Twarze Przełomu, czyli ludzie, którzy tworzyli historię. Co o nich wiesz?”. Po części teoretycznej o postaciach związanych z 1989 r., przeprowadziła również quiz, który uczniowie poprawnie i szybko rozwiązali, a niektórzy z nich również otrzymali książkę 1989. Rok przełomu. Historia–Polityka–Edukacja.
Z kolei dr hab. Marek Białokur, prof. UO w swoim wystąpieniu mówił na temat: „Dlaczego w 1989 roku w Polsce nie skończył się komunizm, a na świecie historia?”, podając jako przykład m.in. historię powstania Pałacu Kultury w Warszawie, który jest również elementem okładki publikacji 1989. Rok przełomu. Historia–Polityka–Edukacja.
W ostatniej części sesji dr Dorota Gajda-Szczegielniak, w referacie zatytułowanym „Głową muru nie przebijesz, ale piosenką możesz go skruszy”, opowiedziała o piosenkach, autorach i wykonawcach utworów z tego okresu. Można było również posłuchać kilku piosenek w oryginalnym wykonaniu.
Chórzystki prowadzone przez dyrygentkę Urszulę Bartczak uświetniły sesję swoim występem i zaśpiewały piosenki z przełomowego roku 1989.
Podczas spotkania zaprezentowaliśmy publikację zrealizowaną w Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii, 1989. Rok przełomu. Historia–Polityka–Edukacja. Można ją nabyć w Instytucie Śląskim lub zamówić w naszej księgarni online.
Gospodarzem spotkania było Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V w Opolu – Szkoła Partnerska Instytutu Śląskiego.
Przygotowała: Leokadia Drożdż; fot. Karolina Biedka, Leokadia Drożdż
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1811 – król pruski Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern przeniósł do Wrocławia Uniwersytet Viadrina z Frankfurtu nad Odrą i połączył z Akademią Leopoldyńską
- 1858 – pożar zniszczył zabudowę Ząbkowic Śląskich
- 1904 – w Grabinie k. Prudnika urodził się Paweł Kwoczek (zm. 15 lipca 1975 r. w Opolu), polski adwokat, działacz społeczny i narodowy na Śląsku, więzień KL Buchenwald
- 1924 – w Opolu Ignacy Koźniewski-Weber założył drużynę harcerską im. Bronisława Koraszewskiego
- 1950 – w Michałkowicach (obecnie część Siemianowic Śląskich) zmarł ksiądz Paweł Brandys (ur. 4 grudnia 1869 r. w Pawłowicach k. Pszczyny), działacz polityczny i narodowy, poseł, senator RP