Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Środa w Instytucie Śląskim”, które odbędzie się 26 marca br. wyjątkowo o godz. 11.00 w sali 201 Instytutu Śląskiego.
Tym razem „Środa w Instytucie Śląskim” będzie jednocześnie inauguracją wspólnego projektu, jaki realizujemy wraz z Archiwum Państwowym w Opolu oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego pt. „Rok 1945 na Śląsku”. Zaprezentujemy Państwu stronę internetową poświęconą wydarzeniom sprzed 80 lat, która zawierać będzie zarówno opracowania zawodowych historyków, jak i materiały multimedialne, dokumenty, wspomnienia i relacje, zdjęcia czy wycinki z gazet z epoki. Celem projektu jest nie tylko przypomnienie wydarzeń z przełomowego dla Śląska momentu, ale także popularyzacja i edukacja, dlatego też skierowany jest on także w stronę uczniów szkół i młodzieży.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1922 – powstał Komitet Górnośląski dla Roszczeń Regresowych, opiniujący wnioski o odszkodowania za straty poniesione przez mieszkańców obszaru plebiscytowego
- 1930 – uroczystość poświęcenia sztandaru Towarzystwa Śpiewaczego św. Cecylii Katowice-Dąb przez księdza Jana Główczewskiego z parafii św. Jana i Pawła Męczenników
- 1976 – w Warszawie zmarł się Andrzej Wantuła (ur. 26 listopada 1905 r. w Ustroniu k. Cieszyna), profesor i rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, więzień obozów Dachau i Mauthausen-Gusen
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


