Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Środa w Instytucie Śląskim”, które odbędzie się 26 marca br. wyjątkowo o godz. 11.00 w sali 201 Instytutu Śląskiego.
Tym razem „Środa w Instytucie Śląskim” będzie jednocześnie inauguracją wspólnego projektu, jaki realizujemy wraz z Archiwum Państwowym w Opolu oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego pt. „Rok 1945 na Śląsku”. Zaprezentujemy Państwu stronę internetową poświęconą wydarzeniom sprzed 80 lat, która zawierać będzie zarówno opracowania zawodowych historyków, jak i materiały multimedialne, dokumenty, wspomnienia i relacje, zdjęcia czy wycinki z gazet z epoki. Celem projektu jest nie tylko przypomnienie wydarzeń z przełomowego dla Śląska momentu, ale także popularyzacja i edukacja, dlatego też skierowany jest on także w stronę uczniów szkół i młodzieży.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1845 – w Pszczynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Polskiego”
- 1848 – w Cieszynie ukazało się pierwsze numer czasopisma „Nowiny dla Ludu Wiejskiego”
- 1863 – w Kłecku k. Gniezna urodził się Józef Dreyza (zm. 6 maja 1951 r. w Siemianowicach Śląskich), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
- 1881 – w Brzęczkowicach k. Mysłowic urodził się August Hlond (zm. 22 października 1948 r. w Warszawie), biskup diecezji katowickiej, arcybiskup metropolita gnieźnieński, poznański i warszawski, prymas Polski
- 1893 – w Raciborzu urodziła się Maria Kujawska (zm. 23 maja 1948 r. w Pszczynie), lekarka, działaczka społeczna i polityczna, uczestniczka III powstania śląskiego, posłanka na Sejm Śląski, współzałożycielka Instytutu Śląskiego, w 1944 r. aresztowana i osadzona w KL Ravensbrück
- 1921 – zakończyło się III powstanie śląskie