Średniowieczne grodzisko w technice obrazowania powierzchni Lidar
Średniowieczne grodzisko w technice obrazowania powierzchni Lidar

Zapraszamy na kolejne otwarte zebranie naukowe z cyklu Środy w Instytucie Śląskim, które odbędzie się 18 stycznia 2023 r., o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego.
Spotkanie będzie transmitowane na stronie facebookowej Instytutu Śląskiego.

Wykład pt. “Grodziska średniowieczne na Opolszczyźnie” wygłosi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska.

Magdalena Przysiężna – Pizarska – doktor, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, archeolog, biolog sądowy, wykładowca akademicki, adiunkt w Zakładzie Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Rozprawa doktorska obroniona w 2010 r. na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym UO.
Autorka publikacji naukowych, prowadząca badania archeologiczne na terenie Polski (m.in. Ryczyn, Byczyna, Namysłów, Kędzierzyn – Koźle, Jedlina Zdrój, Pola Grunwaldzkie, Bolesławiec, Ujazd, Opole, Strzelce Opolskie) oraz współprowadząca badania na terenie Czech (Nesvětice), Ukrainy (Orłowka), Rosji (Nowogród Wielki, Stara Russa), Sycylii (Altavilla Milicia). Tematyka badawcza koncentruje się na okresie wczesnego średniowiecza i średniowiecza, obrzędowości, cmentarzyskach, biologii sądowej i kryminalistyce.
Współpracuje z instytucjami i organizacjami o charakterze naukowo-badawczym i kulturowym w kraju i poza granicami – prowadząc wykłady, prezentacje i warsztaty z tematyki śląskiej, kryminalistyki archeologicznej, archeologicznej, historycznej i w ramach rekonstrukcji kultury materialnej. M. in. współpracuje z muzeami, bibliotekami na terenie Śląska (Brzeg, Opole, Namysłów, Byczyna, Bolesławiec, Ujazd, Rybnik, Katowice), Archiwum Państwowe w Opolu i we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Historyczne, Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców, Uniwersytet III Wieku, Opolskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Społecznie działa jako Prezes Towarzystwa Miłośników Starożytności (od 2005 r.), członek Naukowego Towarzystwa Polsko-Czeskiego oraz członek Towarzystwo Przyjaciół Opola.
Prywatnie – z ogromną atencją traktuję zwierzęta, szczególnie koty, kocham taniec i wszystko to co stare. Marzenie do zrealizowania – to domek z ogródkiem i starą stodołą, w której będzie mini skansen i muzeum życia codziennego.