Opolska Nike - protesty w obronie woj. opolskiegoW najbliższy wtorek, 10 stycznia 2023 r. obchodzić będziemy 25. rocznicę utworzenia Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny (OKOOP), którego celem było zachowanie istnienia woj. opolskiego. Ćwierć wieku temu OKOOP zrzeszył przedstawicieli świata kultury i organizacji obywatelskich oraz zwykłych mieszkańców województwa oburzonych zamiarem jego likwidacji w ramach planowanej reformy administracyjnej państwa i zatroskanych przyszłym losem swojego regionu.
OKOOP skupił się na organizowaniu oddolnych działań na rzecz obrony województwa. Akcje plakatowe, koncerty i spektakularne marsze protestacyjne przyniosły zamierzony efekt i w czerwcu 1998 r. komisja senacka zdecydowała o dodaniu województwa opolskiego do planowanej nowej mapy administracyjnej Polski.
W obronę województwa włączyli się też aktywnie pracownicy Instytutu Śląskiego, którzy zainicjowali utworzenie „Łańcucha nadziei” – przedsięwzięcia, w ramach którego kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Opolszczyzny ustawiło się wzdłuż dogi E40 w geście protestu i w celu wyrażenia swojej woli oraz przywiązania do opolskiej tożsamości i odrębności regionalnej. Działania podjęte przez mieszkańców województwa były tak liczne, że pozwoliły Instytutowi Śląskiemu wydać 2 tomową publikację pt. Biała księga obrony województwa opolskiego A.D. 1998, będącą kompleksowym zbiorem dokumentów i artykułów prasowych, relacjonujących tamte wyjątkowe wydarzenia.
Aby uczcić opolski sukces sprzed ćwierć wieku, 10 stycznia o godz. 10:00 chcemy wspólnie złożyć kwiaty pod pomnikiem „Brońmy Swego Opolskiego” na placu Wolności w Opolu.
Serdecznie zapraszamy zarówno tych, którzy pamiętają tamte wydarzenia, jak i osoby, które dzięki nim dorastały w województwie opolskim oraz wszystkich zainteresowanych, którym bliski jest opolski region!