Sowietyzacja Śląska i Europy Środkowo-Wschodniej po II wojnie światowej
Redakcja „Studiów Śląskich” pragnie poinformować Czytelników, że ukazał się 82 tom półrocznika pt. Sowietyzacja Śląska i Europy Środkowo-Wschodniej po II wojnie światowej.
Półrocznik zachowuje tradycyjną strukturę i w ramach „Studiów” publikujemy sześć tekstów dotyczących prób opanowania i rozbicia przez komunistów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku (Zbigniew Bereszyński, Adam Dziurok), obchodów 1 Maja na Śląsku Opolskim w okresie stalinowskim (Adriana Dawid) oraz próbach przedostania się przez Czechosłowację na Zachód po 1945 r. (Jiří Friedl), postrzeganiu spraw polskich w tym okresie przez emigrację (Krzysztof Tarka) oraz początkach organizacji ziomkowskich w zachodnich Niemczech (Marek Mazurkiewicz).
„Miscellanea i materiały” przynoszą cztery artykuły dotyczące funkcjonowania Powiatowego Urzędu Informacji i Propagandy w Opolu (Mariusz Patelski), infiltracji środowisk niepodległościowych na przykładzie ujawnień w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Opolu po drugiej amnestii (Ksawery Jasiak) oraz zjawiska nadawania nowych nazw miejscowościom powiatu nyskiego (Monika Choroś) i prozy „śląskiej” Wojciecha Żukrowskiego (Anna Wzorek).
Poza tym w „Przeglądach” publikujemy wybór recenzji i omówieni, a w „In Memoriam” wspominamy o osobach związanych z Instytutem Śląskim, które odeszły od nas w pierwszym półroczu 2018 r.
Bernard Linek
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1954 – w Katowicach zmarł Arka Bożek (ur. 12 stycznia 1899 r. w Markowicach, obecnie część Raciborza), uczestnik powstań śląskich, w czasie I powstania śląskiego w porozumieniu z Polską Organizacją Wojskową Górnego Śląska wysadził strategiczny most na Odrze, uczestniczył w przygotowaniach do plebiscytu w 1921 r., w III powstaniu śląskim był łącznikiem z Międzysojuszniczą Komisją, w czasie II wojny światowej członek Rady Narodowej RP w Londynie, wicewojewoda śląsko-dąbrowski (1945–1950), poseł do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego
- 1982 – w Bytomiu w KWK „Dymitrow” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 18 górników
- 1990 – Wrocław, jako drugie po Warszawie miasto w Polsce, został podłączony do Internetu
- 2010 – w Opolu zmarł Zbyszko Bednorz (ur. 11 października 1913 r. w Skalmierzycach k. Ostrowa Wielkopolskiego), pisarz, publicysta i pracownik naukowy, w latach 1960–1980 zatrudniony w Instytucie Śląskim, jako pierwszy w historii Uniwersytetu Opolskiego otrzymał tytuł honorowego profesora, pisał m.in. do: „Dziennika Zachodniego”, „Gościa Niedzielnego”, „Odry”, „Tygodnika Powszechnego”, „Tygodnika Warszawskiego”, „Katolika”, „Słowa Powszechnego” oraz „Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”