Sowietyzacja Śląska i Europy Środkowo-Wschodniej po II wojnie światowej
Redakcja „Studiów Śląskich” pragnie poinformować Czytelników, że ukazał się 82 tom półrocznika pt. Sowietyzacja Śląska i Europy Środkowo-Wschodniej po II wojnie światowej.
Półrocznik zachowuje tradycyjną strukturę i w ramach „Studiów” publikujemy sześć tekstów dotyczących prób opanowania i rozbicia przez komunistów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku (Zbigniew Bereszyński, Adam Dziurok), obchodów 1 Maja na Śląsku Opolskim w okresie stalinowskim (Adriana Dawid) oraz próbach przedostania się przez Czechosłowację na Zachód po 1945 r. (Jiří Friedl), postrzeganiu spraw polskich w tym okresie przez emigrację (Krzysztof Tarka) oraz początkach organizacji ziomkowskich w zachodnich Niemczech (Marek Mazurkiewicz).
„Miscellanea i materiały” przynoszą cztery artykuły dotyczące funkcjonowania Powiatowego Urzędu Informacji i Propagandy w Opolu (Mariusz Patelski), infiltracji środowisk niepodległościowych na przykładzie ujawnień w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Opolu po drugiej amnestii (Ksawery Jasiak) oraz zjawiska nadawania nowych nazw miejscowościom powiatu nyskiego (Monika Choroś) i prozy „śląskiej” Wojciecha Żukrowskiego (Anna Wzorek).
Poza tym w „Przeglądach” publikujemy wybór recenzji i omówieni, a w „In Memoriam” wspominamy o osobach związanych z Instytutem Śląskim, które odeszły od nas w pierwszym półroczu 2018 r.
Bernard Linek
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1845 – w Pszczynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Polskiego”
- 1848 – w Cieszynie ukazało się pierwsze numer czasopisma „Nowiny dla Ludu Wiejskiego”
- 1863 – w Kłecku k. Gniezna urodził się Józef Dreyza (zm. 6 maja 1951 r. w Siemianowicach Śląskich), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
- 1881 – w Brzęczkowicach k. Mysłowic urodził się August Hlond (zm. 22 października 1948 r. w Warszawie), biskup diecezji katowickiej, arcybiskup metropolita gnieźnieński, poznański i warszawski, prymas Polski
- 1893 – w Raciborzu urodziła się Maria Kujawska (zm. 23 maja 1948 r. w Pszczynie), lekarka, działaczka społeczna i polityczna, uczestniczka III powstania śląskiego, posłanka na Sejm Śląski, współzałożycielka Instytutu Śląskiego, w 1944 r. aresztowana i osadzona w KL Ravensbrück
- 1921 – zakończyło się III powstanie śląskie