Już w najbliższą niedzielę, 2 maja 2021 r. będziemy obchodzić 100-lecie ostatniego z trzech powstań śląskich. Przedstawiamy program najważniejszych wydarzeń rocznicowych w nadchodzących dniach:
- 1 maja, godz. 12.00 – Odsłonięcie tablicy z nazwiskami 67 Powstańców Śląskich z powiatu opolskiego w Alei Zasłużonych na Cmentarzu na Półwsi z inicjatywy miasta Opole;
- 2 maja, godz. 10.00 – Uroczystości Państwowe 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, w Górze św. Anny, z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli rządu oraz samorządów województw śląskiego i opolskiego. Transmisja w TVP, Radio Opole oraz Radio Doxa.
- 2 maja, godz. 20.20 – video-mapping na ścianie amfiteatru w Górze św. Anny, o historii III powstania śląskiego, stworzony dla Biura Programu „Niepodległa” we współpracy z Instytutem Śląskim.
- 3 maja, godz. 9.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym powstańcom śląskim na Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Opolu przez wojewodę opolskiego, prezydenta miasta Opole i pełnomocnika Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ds. obchodów 100-lecia powstań śląskich, dyrektora Instytutu Śląskiego.
- 16 maja, godz. 20.00 – uroczysty koncert „Moja Ziemio Wyśniona” realizowany dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu – Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, przez Biuro Programu „Niepodległa”, we współpracy z Miastem Opole, Radiem Opole i Instytutem Śląskim
Ze względu na sytuację epidemiologiczną zapraszamy do udziału głównie w formie zdalnej lub przy zachowaniu bezpiecznego dystansu. Zachęcamy też do śledzenia w kolejnych tygodniach i miesiącach kalendarium obchodów na stronie powstancyslascy.pl, oraz naszej strony www oraz strony facebookowej. Mamy nadzieję, że w kolejnych wydarzeniach, przeniesionych na lato i jesień tego rocznicowego roku, będziemy mogli brać już udział bez przeszkód osobiście i wspólnie.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy