Już w najbliższą niedzielę, 2 maja 2021 r. będziemy obchodzić 100-lecie ostatniego z trzech powstań śląskich. Przedstawiamy program najważniejszych wydarzeń rocznicowych w nadchodzących dniach:
- 1 maja, godz. 12.00 – Odsłonięcie tablicy z nazwiskami 67 Powstańców Śląskich z powiatu opolskiego w Alei Zasłużonych na Cmentarzu na Półwsi z inicjatywy miasta Opole;
- 2 maja, godz. 10.00 – Uroczystości Państwowe 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, w Górze św. Anny, z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli rządu oraz samorządów województw śląskiego i opolskiego. Transmisja w TVP, Radio Opole oraz Radio Doxa.
- 2 maja, godz. 20.20 – video-mapping na ścianie amfiteatru w Górze św. Anny, o historii III powstania śląskiego, stworzony dla Biura Programu „Niepodległa” we współpracy z Instytutem Śląskim.
- 3 maja, godz. 9.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym powstańcom śląskim na Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Opolu przez wojewodę opolskiego, prezydenta miasta Opole i pełnomocnika Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ds. obchodów 100-lecia powstań śląskich, dyrektora Instytutu Śląskiego.
- 16 maja, godz. 20.00 – uroczysty koncert „Moja Ziemio Wyśniona” realizowany dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu – Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, przez Biuro Programu „Niepodległa”, we współpracy z Miastem Opole, Radiem Opole i Instytutem Śląskim
Ze względu na sytuację epidemiologiczną zapraszamy do udziału głównie w formie zdalnej lub przy zachowaniu bezpiecznego dystansu. Zachęcamy też do śledzenia w kolejnych tygodniach i miesiącach kalendarium obchodów na stronie powstancyslascy.pl, oraz naszej strony www oraz strony facebookowej. Mamy nadzieję, że w kolejnych wydarzeniach, przeniesionych na lato i jesień tego rocznicowego roku, będziemy mogli brać już udział bez przeszkód osobiście i wspólnie.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”