Już w najbliższą niedzielę, 2 maja 2021 r. będziemy obchodzić 100-lecie ostatniego z trzech powstań śląskich. Przedstawiamy program najważniejszych wydarzeń rocznicowych w nadchodzących dniach:

  • 1 maja, godz. 12.00 – Odsłonięcie tablicy z nazwiskami 67 Powstańców Śląskich z powiatu opolskiego w Alei Zasłużonych na Cmentarzu na Półwsi z inicjatywy miasta Opole;
  • 2 maja, godz. 10.00 – Uroczystości Państwowe 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, w Górze św. Anny, z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli rządu oraz samorządów województw śląskiego i opolskiego. Transmisja w TVP, Radio Opole oraz Radio Doxa.
  • 2 maja, godz. 20.20 – video-mapping na ścianie amfiteatru w Górze św. Anny, o historii III powstania śląskiego, stworzony dla Biura Programu „Niepodległa” we współpracy z Instytutem Śląskim.
  • 3 maja, godz. 9.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym powstańcom śląskim na Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Opolu przez wojewodę opolskiego, prezydenta miasta Opole i pełnomocnika Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ds. obchodów 100-lecia powstań śląskich, dyrektora Instytutu Śląskiego.
  • 16 maja, godz. 20.00 – uroczysty koncert „Moja Ziemio Wyśniona” realizowany dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu – Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, przez Biuro Programu „Niepodległa”, we współpracy z Miastem Opole, Radiem Opole i Instytutem Śląskim

Ze względu na sytuację epidemiologiczną zapraszamy do udziału głównie w formie zdalnej lub przy zachowaniu bezpiecznego dystansu. Zachęcamy też do śledzenia w kolejnych tygodniach i miesiącach kalendarium obchodów na stronie powstancyslascy.pl, oraz naszej strony www oraz strony facebookowej. Mamy nadzieję, że w kolejnych wydarzeniach, przeniesionych na lato i jesień tego rocznicowego roku, będziemy mogli brać już udział bez przeszkód osobiście i wspólnie.