W związku z dość nagłym i przedterminowym nadejściem wiosny w Opolu zapraszamy już w ten weekend do skorzystania z aury i udziału w grze terenowej geocaching.
O tym, czym jest geocaching można dowiedzieć się ze stron https://pl.wikipedia.org/wiki/Geocaching oraz https://www.geocaching.pl/.
Na potrzeby udziału w zabawie Instytutu wystarczy wiedzieć natomiast, że jest to gra terenowa, w której uczestnik otrzymuje współrzędne geograficzne, pod którymi schowana jest skrytka (tzw. kesz – zwykle małe, plastikowe pudełko), a jego zadaniem jest jej odnalezienie. Skrytka zawsze zawiera notatnik, w którym uczestnik odnotowuje datę swojego przybycia, a czasem też tzw. “przedmioty podróżne” – drobiazgi, które uczestnicy gry przenoszą z jednej skrytki do innej.
Skrytki geocachingowe rozsiane są na całym świecie. Ich dokładne lokalizacje, wraz ze wskazówkami jak można je odnaleźć, zbierają portale takie jak wymieniony powyżej, a zadanie ułatwiają aplikacje mobilne.
W naszej grze skorzystaliśmy z trzech szczególnie ciekawie zlokalizowanych skrytek w Opolu i umieściliśmy w nich nasze okolicznościowe przypinki „Tobie Polsko” (stylizowane na sztandar niesiony podczas uroczystości Konstytucji 3 Maja w opolskiej wsi Osiek do sąsiedniej Rozmierzy w 1920 r.). Pierwsi tropiciele, którzy do nich dotrą, mogą zabrać przypinki jako zasłużoną nagrodę i trofeum.
Pierwsza skrytka z przypinką podczepiona jest pod ławką na pl. Ignacego Daszyńskiego, w pobliżu fontanny z 1907 r., przedstawiającej antyczną boginię Ceres (więcej o miejscu: https://www.opole.pl/…/plac-ignacego-daszynskiego…).
Dokładne współrzędne to: 50°39’55.7″N 17°55’38.5″E
Drugą przypinkę można zdobyć odnajdując skrytkę za Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, który formalnie istnieje od 1993 r., ale tradycją nawiązuje do przedwojennego Polskiego Teatru Kukiełkowego działającego przy Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech (więcej o miejscu: http://teatrlalki.opole.pl/historia/).
Twórca tej kryjówki opisał ją jako „dziesiąta dziura od końca metalowej fali” – pozostawiamy uczestnikom rozwiązanie tej zagadki, ale dokładne współrzędne to: 50°40’10.3″N 17°55’41.5″E
Ostatni ze schowków ukryty został w pobliżu budynku, który w latach 1931-1939 był Konsulatem Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w niemieckim Oppeln (więcej o miejscu: https://euro-house.pl/historia/), choć umieszczony został bliżej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, w rogu jego podwórza.
Dokładne współrzędne to: 50°39’46.1″N 17°54’59.3″E
Współrzędne możemy wpisać w wyszukiwarce http://maps.google.com lub odnaleźć skrytki w którejś z aplikacji mobilnych do geocachingu.
Oprócz obowiązkowego telefonu z GPS, pamiętajmy o jeszcze bardziej obowiązkowych maseczkach i bezpiecznym odstępie od innych ludzi podczas zabawy, a po odnalezieniu skrytki – o zdezynfekowaniu dłoni.
Pierwszych szczęśliwych znalazców zachęcamy do udostępniania zdjęć z przypinkami na naszym koncie facebookowym! Wszystkich, którzy nie zdążą zdobyć przypinki lub nie mogą dotrzeć do Opola, uspokajamy zaś, bo już wkrótce będziemy dodawać nowe – w innych miejscach na Śląsku. Informacje o tych miejscach będziemy również zamieszczać na naszym Facebooku oraz jako aktualizacje niniejszego wpisu.
Życzymy powodzenia poszukiwaczom skarbów!

 


Aktualizacja: 10 marca 2021
W miniony weekend do naszych skrytek z przypinkami dołączyły cztery nowe. Zachęcamy do poszukiwań!

1. Pierwsza ze skrytek znajduje się w Górze św. Anny, przy Muzeum Czynu Powstańczego. Aby ją znaleźć należy sprawdzić dokładnie spód stojącej tam repliki pojazdu pancernego. Szczególnie ciekawy jest fakt, że przypinki, które rozdajemy w ramach geocachingu są stylizowane na sztandar “Tobie Polsko”, którego stuletni oryginał znajduje się właśnie w tym muzeum – raptem kilkanaście metrów obok skrytki! Więcej o miejscu: https://muzeum.opole.pl/muzeum-czynu-powstanczego/
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°26’57.9″N 18°10’27.3″E

Zdjęcie przypinki z logbookiem gry terenowej Geocaching przy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

2. Druga skrytka również umieszczona jest w Górze św. Anny, tym razem jednak czeka nas wędrówka po lesie. Co ciekawe, skrytka jest łatwo dostępna z autostrady A4. Wystarczy zaparkować samochód na stacji benzynowej przy autostradzie i pieszo wybrać się na poszukiwanie. Po odnalezieniu kesza warto przejść ścieżką dalszych kilkaset metrów, aby dość niespodziewanie spomiędzy drzew wyłonił się imponujących rozmiarów amfiteatr oraz górujący nad nim Pomnik Czynu Powstańczego. O obu tych miejscach piszemy w haśle Góra św. Anny – sporne serce Górnego Śląska, w Leksykonie mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX w., który w całości dostępny jest tutaj: https://instytutslaski.pl/leksykon-mitow-symboli-i-bohaterow-gornego-slaska/
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°27’30.7″N 18°09’26.3″E

Zdjęcie przypinki z logbookiem gry terenowej Geocaching w lesie na Górze św. Anny

3. W odległości 13 km od Góry św. Anny znajdują się Strzelce Opolskie z dużym zabytkowym parkiem. Punktem szczególnym są tu malownicze ruiny zamku, którego zawiła historia sięga 700 lat wstecz, a kończy się spaleniem przez wojska radzieckie w 1945 roku. Więcej informacji o miejscu: https://www.zamkipolskie.com/strzelce/strzelce.html
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°30’29.5″N 18°18’00.2″E

4. W związku ze zbliżającą się setną rocznicą plebiscytu na Górnym Śląsku zapraszamy też do Kluczborka, gdzie – podobnie zresztą jak w ww. Strzelcach Opolskich – siedzibę miał jeden z powiatowych komitetów plebiscytowych. Skrytka jest tu ukryta w pobliżu Gminnej Szkoły Muzycznej powstałej na bazie reaktywowanego po wojnie Społecznego Ogniska Muzycznego. Więcej informacji o miejscu: https://szkolamuzyczna.kluczbork.pl/historia/
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°58’28.3″N 18°12’58.4″E

Idąc tropem rocznicowym, wkrótce umieścimy nasze przypinki też w innych “plebiscytowych” miejscach – raz jeszcze zachęcamy do śledzenia tej strony i naszego profilu na Facebooku, aby nie przegapić okazji do zdobycia naszego małego trofeum.


Aktualizacja: 13 kwietnia 2021

Kontynuujemy naszą zabawę z geocachingiem. Tym razem wszystkie przypinki schowaliśmy na terenie miasta Opola. Zachęcamy do włączenia się w poszukiwanie skrzynek!

1. Pierwsza skrytka znajduje się w bliskim sąsiedztwie Instytutu Śląskiego, w pobliżu muralu upamiętniającego Irenę Sendlerową, polską działaczkę z czasów II wojny światowej, Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, która prowadziła akcję ratowania dzieci żydowskich z warszawskiego getta. Malunek znajduje się na ścianie budynku Zespołu Szkół Tak jako jeden z serii murali realizowanych przez Fundację Klamra, które pojawiły się w różnych miastach (poza Opolem między innymi w Bielsku-Białej, Krakowie czy Cieszynie). Poszukiwanie przypinki może być dobrą okazją do zapoznania się z niezwykłą postacią Ireny Sendlerowej, której biografię możemy znaleźć tutaj: https://sprawiedliwi.org.pl/pl/o-sprawiedliwych/irena-sendlerowa/biografia-ireny-sendlerowej
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°39’58.1″N 17°55’13.8″E

Mural Ireny Sendlerowej

2. Druga skrytka jest związana z osobą naszego narodowego wieszcza, Adama Mickiewicza. Ukryta jest w pobliżu popiersia pisarza, wykonanego przez Piusa Welońskiego i opatrzonego napisem “WIESZCZOWI NARÓD”. Rzeźbiarz zasłynął z dzieła “Gladiator”, którego pierwsza wersja powstała w Rzymie w 1880 roku. O twórcy więcej można przeczytać tutaj: https://culture.pl/pl/tworca/pius-welonski. Przy okazji szukania przypinki warto zwrócić uwagę na górujący nad placem Adama Mickiewicza Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zbudowany w w latach 1923-1925 budynek w stylu bazylikowym robi wrażenie, a jego budowę wspierał sam papież Pius XI. Ciekawą historię kościoła możemy znaleźć na stronie parafialnej pod linkiem http://pip.opole.pl/parafia/historia.html
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°40’00.1″N 17°56’11.7″E

Pomnik Adama Mickiewicza

3. Po trzecią przypinkę musimy wybrać się do zabytkowego parku na Wyspie Bolko i odszukać majestatyczny Dąb Piastowski. To wyjątkowo drzewo liczy sobie około 480 lat. W jego pobliżu znajduje się kamień z wykutym, choć trochę zatartym przez czas i siły natury, napisem “Piasten Eiche”. Ten wyjątkowy dąb szypułkowy został uznany za pomnik przyrody w 2000 roku. Przewija się on w licznych legendach o ważnych postaciach historycznych – zapisy tych opowieści oraz informacje o innych sławnych drzewach województwa opolskiego możemy znaleźć w wyjątkowym przewodniku Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który dostępny jest do ściągnięcia tutaj: http://edu.nid.pl/materialy-edukacyjne/slawne-drzewa-wojewodztwa-opolskiego
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°38’58.8″N 17°55’33.0″E

Dąb Piastowski

4. Czwarta przypinka także związana jest z bardzo ciekawym drzewem – topolą czarną, zwaną Zbójnicką Topolą. Wyróżnia się ona wielką dziuplą w pniu, tak dużą, że może w niej zmieścić się człowiek. Jak czytamy we wcześniej wspomnianym przewodniku, z drzewem tym wiąże się smutna legenda: po okradzeniu i zamordowaniu kupców to właśnie pod ową topolą banda zbójców zakopała łupy, by później się nimi podzielić. Gdy jednak ich herszt złamał obietnicę daną swym podwładnym i wrócił po łup sam, w drzewo uderzył piorun i zabił go na miejscu. Znalezienie ciała herszta zbójeckiej bandy i zrabowanych kosztowności pozwoliło na wykrycie pozostałych sprawców i postawienie ich przed sąd. Szukając przypinki uważajmy na zasiewy na polach oraz miejmy w pamięci, iż jest to stare drzewo, z którym trzeba ostrożnie się obchodzić, by nie zrobić krzywdy jemu lub sobie.
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°38’54.01″N 17°54’50.06″E

Zbójnicka Topola


Aktualizacja: 6 maja 2021

Kolejne okolicznościowe przypinki czekają na swoich odkrywców w geocachingowych skrytkach. Przypinki schowaliśmy w okolicy Góry św. Anny w związku z niedawnymi uroczystymi obchodami setnej rocznicy III powstania śląskiego, które odbyły się tu ze względu na historyczne znaczenie tego niezwykłego miejsca.

1. Pierwsza skrytka jest umieszczona na Górze św. Anny i jest związana z Papieżem Janem Pawłem II. Gdy Papież przyjechał 21 czerwca 1983 roku na Górę św. Anny, by spotkać się z pielgrzymami, wzniesiono dla niego ołtarz w pobliżu bazyliki – rozległe pola pomieściły nawet milion pielgrzymów. Skrytka jest związana bezpośrednio z ołtarzem, choć by ją znaleźć, nie trzeba na niego wchodzić (aktualnie stan techniczny konstrukcji na to nie pozwala). Wyjątkową wizytę Jana Pawła II na annogórskich błoniach wspomina Radio Opole pod tym linkiem: https://radio.opole.pl/100,241221,35-lat-temu-jan-pawel-ii-odwiedzil-gore-sw-anny-.
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°27’20.6″N 18°10’30.6″E

Przypinka "Tobie Polsko" ukryta w pobliżu ołtarza papieskiego na Górze św. Anny
2. Drugą skrytkę odnajdziemy w ruinach folwarku Waldhof tuż koło rezerwatu przyrody Lesisko blisko Żyrowej. Folwark składał się z obory, stodoły, magazynu na zboże oraz budynków mieszkalnych budowanych z cegieł i lokalnego wapienia. Choć budowle są już w stanie ruiny, wciąż można znaleźć ślady dawnego życia mieszkańców: framugi okien, tynk na ścianie czy piorunochrony. Waldhof owiany jest tajemnicą – niewiele wiadomo o jego przedwojennych lokatorach i ich losach, choć prawdopodobnie powiązany był z pobliskim pałacem w Żyrowej. Folwark leży na trasie Szlaku III Powstania Śląskiego, który warto przebyć przy okazji tegorocznych obchodów 100-lecia powstań śląskich. Trasę szlaku możemy znaleźć dzięki aplikacji Park Krajobrazowy Góra Św. Anny – do pobrania tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wm.parkgoraswanny
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°27’35.2″N 18°08’37.0″E

Przypinka "Tobie Polsko" w pobliżu opuszczonego folwarku
3. Trzecia skrytka jest związana ze źródliskiem “Siedem Źródeł” w Leśnicy. Woda w źródle jest krystalicznie czysta i zasila potok Padół (nazywany też Anką lub Cedronem), który napędzał aż siedem młynów przed II wojną światową. Potok ten jest prawym dopływem Odry. Woda ma tu stałą temperaturę 9,4°C, dzięki czemu daje ochłodę pielgrzymom w letnie dni. Dużo informacji na temat Siedmiu Źródeł podaje Państwowy Instytut Geologiczny w pliku https://www.pgi.gov.pl/docman-tree-all/oddzial-gornoslaski/2069-13-wywierzysko-siedem-zrodel/file.html. Przy okazji poszukiwania skrytki warto zwrócić uwagę na przydrożne kaplice będące częścią annogórskiej kalwarii. Cała kalwaria składa się z aż 33 wolnostojących kaplic, ulokowanych w urokliwych zakątkach okolic Góry św. Anny. O jej historii możemy poczytać tutaj: https://www.swanna.pl/kalwaria.html
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°26’32.4″N 18°11’08.1″E

Przypinka "Tobie Polsko" w pobliżu źródła na Górze św. Anny
4. Czwartą skrytkę odnajdziemy na terenie dawnego kamieniołomu w Ligocie Dolnej, koło nietypowego pieca wapiennego. Zwykle takie budowle nie były ozdabiane, jednak na tym piecu widnieje niezwykła płaskorzeźba przedstawiająca Ikara. Z rzeźbą związana jest smutna historia: w czasach, gdy w pobliżu Ligoty Dolnej znajdował się ośrodek kształcenia kadr lotniczych, jeden z młodych pilotów zginął podczas swojego pierwszego lotu, roztrzaskując się o stojący tu piec wapienny. Więcej o historii i geologii tego miejsca przeczytamy w opracowaniu Państwowego Instytutu Geologicznego pod tym linkiem https://www.pgi.gov.pl/docman-tree/oddzial-gornoslaski/2067-11-kamieniolom-w-ligocie-dolnej/file.html. W pobliżu skrytki znajduje się również warty zwiedzenia rezerwat roślinności kserotermicznej Ligota Dolna, o którym więcej przeczytamy tutaj: http://przyrodaslaska.pl/49/rezerwat-przyrody-ligota-dolna.html
Dokładne współrzędne skrytki to: 50°29’13.1″N 18°07’23.6″E

Przypinka "Tobie Polsko" w pobliżu pieca wapiennego w Ligocie Dolnej

 

Jak zawsze, prosimy o zachowanie ostrożności przy zabawie – szczególnie o noszenie maseczek w miejscach publicznych i dezynfekowanie dłoni po odnalezieniu skrytek.