Dnia 2 maja br. na Górze św. Anny z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, weteranów i kombatantów, instytucji kultury, organizacji społecznych odbyły się uroczystości związane z 101. rocznicą wybuchu III powstania śląskiego oraz Dnia Flagi. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium św. Anny, następnie pochód przeszedł pod pomnik Czynu Powstańczego, gdzie wojewoda opolski Sławomir Kłosowski odczytał list od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i wspólnym odśpiewaniu hymnu odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oddała salwę honorową. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem. W uroczystości wziął udział przedstawiciel Instytutu Śląskiego Krzysztof Krawczyk wraz z synem Radosławem.
Następnego dnia w Opolu, z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, kombatantów, instytucji kultury, organizacji społecznych, młodzieży i mieszkańców miasta odbyły się obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się w Katedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik Bohaterom o Polskość Śląska Opolskiego, gdzie zorganizowano główne uroczystości. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, wspólnym odśpiewaniu hymnu oraz okolicznościowych przemówieniach odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oddała salwę honorową. Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem. Instytut Śląski reprezentowała Leokadia Drożdż.
(fot. L. Drożdż, R. Soroczyński)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1954 – w Katowicach zmarł Arka Bożek (ur. 12 stycznia 1899 r. w Markowicach, obecnie część Raciborza), uczestnik powstań śląskich, w czasie I powstania śląskiego w porozumieniu z Polską Organizacją Wojskową Górnego Śląska wysadził strategiczny most na Odrze, uczestniczył w przygotowaniach do plebiscytu w 1921 r., w III powstaniu śląskim był łącznikiem z Międzysojuszniczą Komisją, w czasie II wojny światowej członek Rady Narodowej RP w Londynie, wicewojewoda śląsko-dąbrowski (1945–1950), poseł do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego
- 1982 – w Bytomiu w KWK „Dymitrow” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 18 górników
- 1990 – Wrocław, jako drugie po Warszawie miasto w Polsce, został podłączony do Internetu
- 2010 – w Opolu zmarł Zbyszko Bednorz (ur. 11 października 1913 r. w Skalmierzycach k. Ostrowa Wielkopolskiego), pisarz, publicysta i pracownik naukowy, w latach 1960–1980 zatrudniony w Instytucie Śląskim, jako pierwszy w historii Uniwersytetu Opolskiego otrzymał tytuł honorowego profesora, pisał m.in. do: „Dziennika Zachodniego”, „Gościa Niedzielnego”, „Odry”, „Tygodnika Powszechnego”, „Tygodnika Warszawskiego”, „Katolika”, „Słowa Powszechnego” oraz „Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”