W dniach 6–15 kwietnia 2022 r. z okazji Świąt Wielkanocnych, przeprowadzono w Instytucie Śląskim konkurs „Moja wielkanocna kartka”. Konkurs polegał na przygotowaniu pracy plastycznej nawiązującej do tradycji Świąt Wielkanocnych na Śląsku. Prace miały mieć formę kolażu i być wykonane dowolną techniką plastyczną.
Komisja konkursowa podkreśliła wysoki poziom wszystkich nadesłanych prac i zdecydowała się nagrodzić 3 z nich. Nagrody główne otrzymują:
Emila S. (B***************@gmail.com),
Nikodem M. (o******@poczta.onet.pl) oraz
Gabriel M. (o******@poczta.onet.pl).
Komisja przyznała ponadto 3 wyróżnienia. Nagrody otrzymują:
Emilia K. (g*************@gmail.com),
Pascal G. (k************@gmail.com) i
Adam G.
Komisja postanowiła również przyznać pozostałym 4 pracom nagrody dodatkowe. Otrzymali je:
Martyna S. (a*************@wp.pl),
Mariusz P. (l*******@wp.pl),
Bartłomiej J. (d***********@gmail.com),
Artur R. (r**************@poczta.fm).
Wszyscy nagrodzeni zostaną poinformowani mailowo lub telefonicznie o możliwości odbioru upominków. Dziękujemy za udział, gratulujemy kreatywności i zapraszamy do kolejnych konkursów!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1954 – w Katowicach zmarł Arka Bożek (ur. 12 stycznia 1899 r. w Markowicach, obecnie część Raciborza), uczestnik powstań śląskich, w czasie I powstania śląskiego w porozumieniu z Polską Organizacją Wojskową Górnego Śląska wysadził strategiczny most na Odrze, uczestniczył w przygotowaniach do plebiscytu w 1921 r., w III powstaniu śląskim był łącznikiem z Międzysojuszniczą Komisją, w czasie II wojny światowej członek Rady Narodowej RP w Londynie, wicewojewoda śląsko-dąbrowski (1945–1950), poseł do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego
- 1982 – w Bytomiu w KWK „Dymitrow” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 18 górników
- 1990 – Wrocław, jako drugie po Warszawie miasto w Polsce, został podłączony do Internetu
- 2010 – w Opolu zmarł Zbyszko Bednorz (ur. 11 października 1913 r. w Skalmierzycach k. Ostrowa Wielkopolskiego), pisarz, publicysta i pracownik naukowy, w latach 1960–1980 zatrudniony w Instytucie Śląskim, jako pierwszy w historii Uniwersytetu Opolskiego otrzymał tytuł honorowego profesora, pisał m.in. do: „Dziennika Zachodniego”, „Gościa Niedzielnego”, „Odry”, „Tygodnika Powszechnego”, „Tygodnika Warszawskiego”, „Katolika”, „Słowa Powszechnego” oraz „Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”