Instytut Śląski w Opolu wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na oficjalne otwarcie wystawy wspomnieniowej 40 lat temu na Górze Św. Anny. 21 czerwca 1983 r., które odbędzie się 9 października o godz. 11:00 pod pomnikiem Jana Pawła II w Górze Św. Anny.
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane materiały, uzyskane dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Pamięci, Archiwum Państwowym w Opolu, TVP 3 Opole oraz Radiem DOXA. Wystawa plenerowa prezentowana będzie w Górze Św. Anny przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II do końca października br.
Jej celem jest przypomnienie mieszkańcom, pielgrzymom, turystom, odwiedzającym Górę Św. Anny, spotkania z Janem Pawłem II w dniu 21 czerwca 1983 r. podczas jego drugiej pielgrzymki do Polski, które było wyjątkowym wydarzeniem w dziejach Śląska Opolskiego. Wystawa ma charakter wspomnieniowo-edukacyjny, dzięki wzbogaceniu jej fragmentami wypowiedzi mieszkańców Góry Św. Anny, bezpośrednio uczestniczących w nieszporach maryjnych oraz homilii Ojca Świętego. Odnosi się ona również do upamiętnienia tej wizyty w postaci trwałego pomnika Jana Pawła II w Górze Św. Anny. Ponadto zwiedzający mają możliwość zapoznania się ze znacznie szerszym materiałem archiwalnym za pośrednictwem serwisu internetowego Instytutu Śląskiego – po zeskanowaniu kodów QR zamieszczonych na ekspozycji.
Patronat honorowy nad wystawą objął Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”