Instytut Śląski w Opolu wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na oficjalne otwarcie wystawy wspomnieniowej 40 lat temu na Górze Św. Anny. 21 czerwca 1983 r., które odbędzie się 9 października o godz. 11:00 pod pomnikiem Jana Pawła II w Górze Św. Anny.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane materiały, uzyskane dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Pamięci, Archiwum Państwowym w Opolu, TVP 3 Opole oraz Radiem DOXA. Wystawa plenerowa prezentowana będzie w Górze Św. Anny przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II do końca października br.

Jej celem jest przypomnienie mieszkańcom, pielgrzymom, turystom, odwiedzającym Górę Św. Anny, spotkania z Janem Pawłem II w dniu 21 czerwca 1983 r. podczas jego drugiej pielgrzymki do Polski, które było wyjątkowym wydarzeniem w dziejach Śląska Opolskiego. Wystawa ma charakter wspomnieniowo-edukacyjny, dzięki wzbogaceniu jej fragmentami wypowiedzi mieszkańców Góry Św. Anny, bezpośrednio uczestniczących w nieszporach maryjnych oraz homilii Ojca Świętego. Odnosi się ona również do upamiętnienia tej wizyty w postaci trwałego pomnika Jana Pawła II w Górze Św. Anny. Ponadto zwiedzający mają możliwość zapoznania się ze znacznie szerszym materiałem archiwalnym za pośrednictwem serwisu internetowego Instytutu Śląskiego – po zeskanowaniu kodów QR zamieszczonych na ekspozycji.

Patronat honorowy nad wystawą objął Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski.