Na I piętrze Instytutu Śląskiego oraz w holu przy Bibliotece Uniwersytetu Opolskiego można oglądać kolejną wystawę. Tym razem ekspozycja zawiera pokonkursowe prace plastyczne poświęcone wielkiemu astronomowi z okazji 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika.
Podczas wernisażu wystawy, który odbył się 19 czerwca br. sylwetkę Mikołaja Kopernika przedstawiła Joanna Siek, interaktywną mapę, która zawiera upamiętnienia astronoma zaprezentował Michał Pelczarski. Następnie o ogólnopolskim konkursie plastycznym „A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?” opowiedziała dr Magdalena Przysiężna-Pizarska. Spotkanie prowadziła Leokadia Drożdż kierownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska, którego pracownicy zorganizowali to wydarzenie.
Konkurs plastyczny cieszył się ogromnym zainteresowaniem, z całej Polski zostało nadesłanych 355 prac, które mamy teraz przyjemność prezentować w ramach wystawy. Na wernisaż licznie przybyli nagrodzeni wraz z rodzinami. Nagrody rzeczowe i dyplomy otrzymało 9 osób, a 27 wyróżniające dyplomy.
Dziękujemy również pani Danucie Szewczyk-Kłos dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego za współpracę przy wystawie.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania eskpozycji. Można również umówić się na grupowe zwiedzanie wraz z komentarzem po wcześniejszej rozmowie telefonicznej z opiekunem wystawy Katarzyną Rząsą – tel. 531 413 489
Galeria zdjęć z wernisażu:
Kompletna galeria prac:
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”