PIN – Instytut Śląski w Opolu, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia oraz Urząd Miasta Opola zapraszają na wystawę „Rówieśnicy Niepodległej”, którą można oglądać na opolskim Rynku w dniach 30.04.–14.05.2019 r.
Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” na opolskim Rynku
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia w ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie” nagrywa historie życia rówieśników niepodległej Polski. Jego realizację rozpoczęto w 2018 r. i będzie on trwać do 2020 r. Projekt zakłada przeprowadzenie i nagranie w formie audio oraz video stu wywiadów biograficznych ze świadkami historii urodzonymi w 1923 r. i wcześniej. Relacje stulatków nagrywane są metodą historii mówionej, która pozwala na pozyskanie informacji o doświadczeniach ostatniego stulecia w kontekście historii osobistych oraz na tle ważnych wydarzeń w kraju i na świecie.
Zgromadzone w pierwszym etapie projektu źródła historyczne – relacje wzbogacone o dokumenty i zdjęcia – posłużyły Ośrodkowi „Pamięć i Przyszłość” do stworzenia wystawy plenerowej zatytułowanej „Rówieśnicy Niepodległej”, którą mamy okazję oglądać w dniach 30 kwietnia – 14 maja br. na opolskim Rynku. Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu jest partnerem Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w tym projekcie i razem z Urzędem Miasta Opola zaprasza do oglądania wystawy, w której historię swojego życia opowiedziały również osoby z województwa opolskiego.
Przypomnienie życiorysów świadków historii pozwoli ukazać wartości i przełomy, które od 1918 roku budowały polską tożsamość narodową. Oprócz wystaw wydrukowane zostanie publikacja popularnonaukowa w ramach Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej oraz naukowe opracowanie wyników projektu.
W ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie” Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu poszukuje osób, które urodziły się w roku 1923 lub wcześniej. Organizatorzy chcą, by podzieliły się one historiami swojego życia, współtworzącymi historię Polski. Zgłoszenia do projektu przyjmowane są pod adresem swiadekhistorii@zajezdnia.org oraz pod numerem telefonu +48 71 715 96 22. Informacje o osobach, które chcą podzielić się historią swojego życia można również kierować do PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu pod adresem sekretariat@instytutslaski.pl oraz pod numerem telefonu +48 774536032.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”