W dniach 17–18 listopada 2022 r. odbyła się jubileuszowa, XXV Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Kultura Europy Środkowej”. Konferencja została zorganizowana przez Urząd Miejski w Zabrzu, katowicki oddział Polskiej Akademii Nauk oraz katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Instytut Śląski reprezentowali podczas Konferencji Dyrektor Instytutu Śląskiego dr Bartosz Kuświk oraz Joanna Siek.
Uroczyste rozpoczęcie konferencji miało miejsce w Teatrze Nowym w Zabrzu, słowo wstępne do zebranych słuchaczy wygłosił m.in. prof. dr hab. Antoni Barciak, przewodniczący Rady Naukowej Konferencji. Tematem przewodnim pierwszej części konferencji było „Miasto i Wieś na przestrzeni dziejów w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska”. Wykład inauguracyjny „Miasta śląskie w Kronice Świata Hartmana Schedla” wygłosił prof. dr hab. Wojciech Iwańczak z Akademii Ignatianum w Krakowie.
Następnie w dyskusji panelowej na temat „Relacje między miastem a wsią na przestrzeni wieków” udział wzięli: prof. dr hab. Wojciech Iwańczak, ks. bp prof. dr hab. Jan Kopiec, dr Bartosz Kuświk oraz dr Małgorzata Mańka – Szulik, prezydent Zabrza. Pod nieobecność prof. dr hab. Jana Ostrowskiego, w jego imieniu głos w dyskusji odczytał prof. Wojciech Iwańczuk.
W pierwszym dniu konferencji prelegenci skupili się na temacie „Miasto i wieś w Europie Środkowej w średniowieczu”, natomiast drugi dzień poświęcony był dwóm tematom: „Miasto i jego zaplecze” oraz „Polityka władz państwowych wobec miast”.
Autorzy zdjęć: fot. Paweł JaNic Janicki; Joanna Siek
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1868 – w Dobrzeniu Małym k. Opola urodził się Franciszek Wilczek (zm. 4 września 1929 r. w Dobrzeniu Wielkim), działacz narodowy, społeczny i kulturalny, poeta
- 1868 – w Sprzęcicach k. Strzelec Opolskich urodził się Franciszek Myśliwiec (zm. 6 listopada 1941 r. w Dachau w Niemczech), działacz narodowy, współzałożyciel Banku Ludowego w Strzelcach Opolskich, prezes Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech, aresztowany we wrześniu 1939 r. przez Niemców, zabity w KL Dachau
- 1892 – w Jaśle urodził się Edward Rumun (zm. w 1942 r. w Teheranie lub w 1945 r. w Palestynie), działacz plebiscytowy, redaktor naczelny dziennika „Polska Zachodnia”
- 1989 – w Warszawie zmarł Edmund Osmańczyk (ur. 10 sierpnia 1913 r. w Jagielnie k. Strzelina), działacz Związku Polaków w Niemczech, pisarz, publicysta, senator RP