W najbliższy wtorek, 10 stycznia 2023 r. obchodzić będziemy 25. rocznicę utworzenia Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny (OKOOP), którego celem było zachowanie istnienia woj. opolskiego. Ćwierć wieku temu OKOOP zrzeszył przedstawicieli świata kultury i organizacji obywatelskich oraz zwykłych mieszkańców województwa oburzonych zamiarem jego likwidacji w ramach planowanej reformy administracyjnej państwa i zatroskanych przyszłym losem swojego regionu.
OKOOP skupił się na organizowaniu oddolnych działań na rzecz obrony województwa. Akcje plakatowe, koncerty i spektakularne marsze protestacyjne przyniosły zamierzony efekt i w czerwcu 1998 r. komisja senacka zdecydowała o dodaniu województwa opolskiego do planowanej nowej mapy administracyjnej Polski.
W obronę województwa włączyli się też aktywnie pracownicy Instytutu Śląskiego, którzy zainicjowali utworzenie „Łańcucha nadziei” – przedsięwzięcia, w ramach którego kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Opolszczyzny ustawiło się wzdłuż dogi E40 w geście protestu i w celu wyrażenia swojej woli oraz przywiązania do opolskiej tożsamości i odrębności regionalnej. Działania podjęte przez mieszkańców województwa były tak liczne, że pozwoliły Instytutowi Śląskiemu wydać 2 tomową publikację pt. Biała księga obrony województwa opolskiego A.D. 1998, będącą kompleksowym zbiorem dokumentów i artykułów prasowych, relacjonujących tamte wyjątkowe wydarzenia.
Aby uczcić opolski sukces sprzed ćwierć wieku, 10 stycznia o godz. 10:00 chcemy wspólnie złożyć kwiaty pod pomnikiem „Brońmy Swego Opolskiego” na placu Wolności w Opolu.
Serdecznie zapraszamy zarówno tych, którzy pamiętają tamte wydarzenia, jak i osoby, które dzięki nim dorastały w województwie opolskim oraz wszystkich zainteresowanych, którym bliski jest opolski region!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy