W ostatnich dniach z żalem pożegnaliśmy dwie niezwykle ważne dla przestrzeni i debaty publicznej Opola oraz całej Opolszczyzny Postaci: prezes opolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, mjr Wandę Nowak oraz redaktora m.in. Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej, Marka Świercza. Pozostając Ich wdzięcznymi dłużnikami pragniemy przekazać wyrazy współczucia Ich Rodzinom i Bliskim.
Dyrekcja i pracownicy Instytutu Śląskiego
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1657 – w kościele Pokoju w Świdnicy odprawiono pierwsze nabożeństwo
- 1768 – w Wersalu zmarła Maria Leszczyńska (ur. 23 czerwca 1703 r. w Trzebnicy), królewna polska, królowa Francji w latach 1725–1768 jako żona Ludwika XV
- 1922 – w Katowicach utworzono Wyższy Urząd Górniczy
- 1946 – w KWK „Boże Dary” w Katowicach, w wyniku tąpnięcia, zginęło 7 górników
- 1958 – w Chorzowie zmarł Rudolf Kornke (ur. 26 września 1884 r. w Szopienicach, obecnie część Katowic), podporucznik Wojska Polskiego, powstaniec śląski, senator RP IV i V kadencji
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


